کد خبر: 15553
ف
چهره‌های برجسته علوم انسانی که در سال 96 چهره در نقاب خاک کشیدند
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) همزمان با آغاز سال جدید، در گزارشی از چهره‌های درگذشته حوزه علوم انسانی که امسال جایشان خالی است، یادی کرده است.

به گزارش شبکه علمی ثریا سال 96 در حالی گذشت که جامعه علوم انسانی کشور در سوگ از دست دادن برخی از چهره‌ها برجسته‌اش در حوزه تالیف و ترجمه نشست. در آخرین آدینه سال جاری یادی بکنیم از چهره‌های فرهیخته‌ای که آن‌ها را امسال از دست دادیم.

بازمانده لهستانی تبار از جنگ جهانی دوم در ایران
هلن استلماخ (آمنه نیکپور)؛ زاده ۱۳۱۰ شهر کراکوف لهستان؛ مرگ ۵ اردیبهشت سال ۱۳۹۶ تنها بازمانده لهستانی تبار از جنگ جهانی دوم در ایران بود او پس از گذراندن یک دوره بیماری سخت صبح روز سه شنبه ۵ اردیبهشت در بیمارستان مصطفی خمینی در تهران درگذشت؛ و طبق وصیت خود در کنار مزار مادرس امیلیا در گورستان دولاب و در جوار هموطنان لهستانی خود دفن شد.
 
مبدع نظریه تعادلات سه جزیی و رابطه جرم و انرژی و اطلاعات
محسن قانع بصیری، محقق، نظریه پرداز، متفکر و نویسنده معاصر 23 اردیبهشت در سن 68 سالگی درگذشت.  از وی آثار متعدد و متنوعی به یادگار مانده است که هرکدام در نوبه خود حایز اهمیت بالایی هستند. از آن جمله می‌توان به «تاریخ تحلیلی صنعت در ایران» که حاصل تأملات و تحقیقات 10 ساله وی و تحفص و خوانش و فیش برداری از دست کم 400 منبع معتبر صورت گرفت، اشاره کرد. جهان انسانی، انسان جهانی، از اطلاعات تا آگاهی، مارکس و تکنولوژی، پرسشی از هایدگر: تکنولوژی چیست؟، ترجمه کتاب سیری در اقتصاد معاصر به همراه برادرشان عباس قانع بصیری، غربزدگی بسته نوستالژیک تاریخی و دو کتاب در حال تألیف در زمینه عرصه‌ها و آفاق جدید دموکراسی و همچنین علوم ارتباطی نوین را می‌توان از مهمترین کارهای نامبرده نام برد.
 
وی همچنین در عرصه روزنامه‌نگاری در نوع خود صاحب سبک بود و شاگردان زیادی را در این حوزه پرورش داد. ماهنامه کیمیا، نخستین نشریه تخصصی پتروشیمی بود و سپس سردبیری ماهنامه مدیریت و مجله آریانا گردشگر از جمله نشریاتی بودند که وی سردبیری آنها را به عهده داشت. در آخرین بخش از تجمیع آثار نامبرده، قریب به 700 عنوان مقاله از وی در این مجلات و سایر مجله‌ها و روزنامه‌ها گردآوری شده است.
 
علاوه بر این نظریه تعادلات سه جزیی و رابطه جرم و انرژی و اطلاعات، مهمترین نظریه طرح شده از سوی وی است که بحث درباره نظریه ارتباط معکوس مقادیر جرم و انرژی و نسبت اطلاعات است و این فرضیه که بین دانش و آگاهی با مصرف جرم و انرژی در سیستم‌ها، رابطه‌ای از نوع معکوس است. وی با توسل به این موضوع بسیاری از قواعد اجتماعی، هنری و سیاسی و تاریخی را مورد بازخوانی مجدد قرارداده بود. از آخرین فعالیت مشترک میان قانع‌بصیری و محمد میلانی می‌توان به تحقیق و ارایه مقاله و مدخل و همکاری با دانشنامه فرهنگ معاصر ایران می‌توانم اشاره کرد.

استاد نگارگری و باستان شناس
پیکر مرحوم علی اکبر مختار تجویدی استاد نگارگری و باستان شناس 20 خرداد از خانه هنرمندان به بهشت زهرا تشییع و در خانه ابدی آرامید. او محقق نام آشنای معاصر ایرانی با تسلط کامل به سه زبان عربی، انگلیسی و فرانسه، مطالعات گسترده ای در زمینه حکمت و فلسفه هنر داشتند. یکی از کتابهای این مرحوم «نقاشی ایرانی از کهن‌ترین روزگار تا دوران صفوی» است که گرچه 44 سال از تألیف آن می‌گذرد اما تاکنون کتابی با چنین دقت علمی و شناخت نظری در این حوزه تألیف نشده است.  این کتاب در سال 1386 با عنوان «نگاهی به هنر نقاشی ایران از آغاز تا سده دهم هجری » توسط انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تجدید چاپ و توزیع شد. وی گرچه در رشته باستان شناسی تحصیلات دانشگاهی خود را طی کرد اما همواره علاقه داشت تا در جایگاه هنرمند نقاش و نگارگر و محقق در زمینه هنر شناخته شوند. کتاب 'دانستنی های نوین درباره هنر و باستان شناسی عصر هخامنشی' نمونه ای دیگر از تحقیقات او و همکاری با گریشمن، باستان شناس مشهور فرانسوی است.
 
فعال حوزه کتاب و عضو شورای سیاستگذاری بیست و چهارمین دوره هفته کتاب
منصور اعتصامی، 14 تیر از اهالی قلم فرهیخته و  عضو شورای سیاستگذاری بیست و چهارمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران درگذشت. تلاش مجدانه آن مرحوم در برگزاری جایزه کتاب سال تامین اجتماعی و حمایت از انجمن‌های کتابخوانی نشان از دغدغه‏‌های عمیق وی نسبت به فرهنگ ایران اسلامی دارد.
 
محقق و مولف فعال در تاریخ هنر
جواد گل‌محمدی دکترای تاریخ هنر داشت. بیست و یک مردادماه در لندن درگذشت. همسر وی ونسا مارتین، تاریخ‌نگار معاصر است. جواد گل‎محمدی اهل قلم هم بود. او در پیش از انقلاب مقالاتی چون «ویژگی‌های نقاشی مکتب صفوی»، «فلسفه و تاریخ هنر» و «ارتش و فن جنگ در اواخرقرن دوازدهم» نگاشته بود. پایان‎نامه دکترای او در مدرسه مطالعات شرقی و آفریقایی دانشگاه لندن درباره «ساختمان‎های چوبی مذهبی و حکاکی‎های چوبی در ایران مرکزی» بود. مقالاتی هم درباره هنر ایرانی در دانشنامه اسلامیکا نوشته بود.
 
شاعر و نویسنده کرمانی 
جلیل مظهری، نویسنده و روزنامه‌نگار کرمانی روز 31 مردادماه به علت عارضه قلبی در سن ۷۶ سالگی دار فانی را وداع گفت. جلیل مظهری که از اوایل دهه ۴۰ به همکاری با روزنامه‌ها روی آورد، به مدت ۱۰سال سردبیر هفته‌نامه‌های «توتیا» و «صبح کرمان» بود و با بسیاری از روزنامه‌های استانی همکاری داشت و در چند سال اخیر نیز هفته‌نامه «صبح کرمان» را منتشر می‌کرد.
 
از این شاعر و نویسنده کرمانی که بیش از ۳۰ سال سابقه نوشتن مطالب فرهنگی و انتقادی در نشریات سراسری را در کارنامه دارد ،۱۳ اثر در حوزه شعر و نثر و نظم برجا مانده است که کتاب‌های «از خاک تا افلاک»، «مدعیان مهدویت» ،«تاریخ کرمان»، «از قاجار تا انقلاب» و «شرحی بر بلبل‌نامه» از مهمترین این آثار است.
 
اولین فارغ‌التحصیل رشته دکتری تاریخ ایران باستان
نادر میر سعیدی مجدآبادی مدرس دانشگاه، پژوهشگر تاریخ ایران باستان، مترجم، و شاعر ایرانی بود که در سال ۱۳۳۵ خورشیدی متولد شد و در نهم شهریور سال ۱۳۹۶ بر اثر عارضه قلبی در تهران درگذشت. میرسعیدی در نگارش جلد نخست کتاب تاریخ ایران باستان (کتاب درسی برای دانشجویان دانشگاه تهران) با ژاله آموزگار و صادق ملک شهمیرزادی همکار بوده‌است او اولین فارغ‌التحصیل رشته دکتری تاریخ ایران باستان به سال ۱۳۷۷ در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات بود. او بر زبان‌های باستانی همچون زبان پارسی باستان، خط ایلامی، زبان اوستایی و پهلوی آشنایی داشت و بر ادبیات فارسی و شیوه نگارش اشراف خوبی داشت. او چندان اهل سخنرانی و شرکت در مراسم نبود.
 
مترجم آثار کلاسیک فلسفه
بزرگ نادرزاده، روز پنجشنبه، شانزدهم شهریور، پس یک دوره بیماری در بیمارستان گاندی تهران درگذشت.وی مترجم آثاری چون حکمت یونانیان، آئین میترا، تأمل در مبانی دموکراسی، توکویل، رساله‎ای درباره انسان، قدرت سیاسی و دموکراسی در آمریکا بود.
 
نسخه پژوه و ایران شناس
جعفری‌مذهب متولد رشت و دارای مدرک کارشناسی تاریخ از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد از دانشگاه فردوسی مشهد و دکترای تاریخ از دانشگاه شهید بهشتی بود. وی 16 مهرماه سال 96 درگذشت. او در کارنامه کاری خود «تاریخ ایران در دوره مغولان و تیموریان»، «آسیای مرکزی»، «اسناد فارسی»، «نسخه‌های خطی»، «نسخه‌شناسی» و «سکه‌شناسی» را ثبت کرده و کتاب «تاریخ‌شناسی» را تالیف کرده است.
 
جعفری‌مذهب در حوزه تاریخ فرهنگی و ایرانشناسی و به ویژه کتاب‌های حوزه تاریخ نشست‌های فراوانی را برگزار کرده است. ضمن اینکه برای بسیاری از پژوهشگران حوزه فرهنگ، ادب و تاریخ نیز نکوداشت و بزرگداشت‌هایی را ترتیب داده است.
 
مترجم برجسته آثار جامعه‌شناسی
شادروان منوچهر صبوری یکی از تاثیرگذارترین مولفان و مترجمان حوزه علوم اجتماعی در دهه‌های 60 تا اواسط دهه هشتاد بود و آثار ارزشمندی مانند جامعه شناسی (گیدنز)، جامعه شناسی سیاسی (باتومور)، بنیادهای نظریه اجتماعی (جیمز کلمن)، جامعه و سیاست: مقدمه ای بر جامعه شناسی سیاسی (مایکل راش)، ده پرسش از دیدگاه جامعه شناسی (شارون)، سیاست و جامعه شناسی و نظریه اجتماعی (گیدنز)، راه سوم؛ بازسازی سوسیال دموکراسی (گیدنز)، اندیشه های بنیادی در جامعه شناسی (کیویستو)، مقدمات جامعه شناسی (البرو) و نیز مولف کتابهای جامعه شناسی سیاسی، جامعه شناسی سازمان ها: بوروکراسی مدرن ایران، جامعه شناسی سازمان ها و ... را به جامعه علمی ارائه کرده است.

به پاس خدمات علمی شادروان صبوری، انجمن جامعه‌شناسی ایران با اعطای نشان علمی غلامحسین صدیقی از ایشان به عنوان مترجم برتر علوم اجتماعی تجلیل کرد.

پاورقی نویس مشهور دهه چهل و پنجاه 
رسول ارونقی کرمانی از پاورقی نویسان مشهور دهه چهل و پنجاه  5 آبان ماه در سن 87 سالگی درگذشت. رسول ارونقى کرمانى، از پاورقى نویسانى بود که در دهه ٣٠ کار خود را در ایران با روزنامه نگارى آغاز کرد و آثار او مخاطبان زیادی داشت. پاورقی های عامه پسند و عاشقانه او در مجله اطلاعات هفتگی منتشر می شد و مدتی نیز سردبیری این مجله را عهده دار بود.
غلامرضا علی بابایی، دیپلمات، نویسنده و مترجم  29 آبان‌ماه درگذشت. غلامرضا علی‌بابایی مولف کتاب‌های تاریخ نیروی هوایی ایران از پهلوی تا انقلاب، تاریخ ارتش ایران، فرهنگ روابط بین‌الملل، فرهنگ سیاسی آرش، گنج واژه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل آرش، فرهنگ سیاسی آرش است.
 
وی همچنین مترجم کتاب‌هایی چون سیری در تاریخ سیاسی ایران از هخامنشی تا کنون، تاریخ روابط آمریکا و شوروی: از انقلاب روسیه تا فروپاشی کمونیسم، نیکسون، کیسینجر و شاه: روابط ایالات متحده و ایران در جنگ سرد و... بوده است

پدر صنایع نوین ایران
رضا نیازمند، معمار توسعه صنعتی ایران 19 آذر در سن ۹۶ سالگی دار فانی را وداع گفت. وی کتاب‌هایی در حوزه تاریخ داشته است. او«بنیان‌گذار سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران»، «بنیان‌گذار سازمان مدیریت صنعتی»، «نخستین مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران» و «معاون وزیر اقتصاد ایران» بود؛ مردی که دوران طلایی صنعتی شدن کشور و راه‌اندازی کارخانه‌های متعدد به‌خصوص از سوی بخش‌خصوصی در دهه ۴۰ شمسی را به او نسبت می‌دهند. نیازمند در عرصه تاریخ نگاری نیز فعالیت داشت و کتاب ارزشمند «رضاشاه: از تولد تا سلطنت» نوشته اوست. از دیگر آثار او می‌توان به کتاب‌های «رضاشاه از سقوط تا مرگ»، «سقوط رژیم شاهنشاهی در ایران»، «شیعه در تاریخ ایران» و «تکنوکراسی و سیاستگذاری اقتصادی در ایران» نام برد.

 جامعه‌شناس، نویسنده و روزنامه نگار قدیمی
اردلان عطار پور، جامعه‌شناس، نویسنده و روزنامه نگار قدیمی، صبح هشتم بهمن ماه درگذشت. از مهم‌ترین کتاب‌های وی می‌توان به «مولای درز فلسفه»، «ادعای کسروی بر حافظ»، « هفت خط ز جام حافظ»و «درخت عقیم و داستان‌های دیگر» اشاره کرد.
 
 اقتصاددان برجسته ایرانی و استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی

فریدون تفضلی اقتصاددان برجسته ایرانی و استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی 23 بهمن در سن 77 سالگی در کانادا درگذشت. کتاب‌های «تاریخ عقاید اقتصادی، دانشگاه ملی ایران» و «اقتصاد کلان: نظریه‌ها و سیاست‌های اقتصادی» به‌عنوان منابع دانشگاهی بار‌ها تجدیدچاپ شده‌اند. «انقلاب کینزی از دیدگاه رشد و توسعه اقتصادی»، «تورم و تورم بسیار شدید و چند نمونه تاریخی» و ترجمه «راز » از دیگر آثار اوست.
 
سرمایه (چرا سرمایه‌داری در غرب موفق می‌شود و در جاهای دیگر شسکت می‌خورد)» نوشته هرناندو دوسوتو، «مبانی علم اقتصاد برای مدیریت بازرگانی» نوشته مشترک دیوید باروز و جان اسمیتین، «اندیشه‌های اقتصادی لودویگ فون میزس یک بازنگری اقتصادی» نوشته لورنس اس.هاس، «سرمایه‌داری، کمونیسم و همزیستی» جان کنت گالبرایت و استنیسلا ومنشیکوف و «اندیشه‌های سیاسی و اقتصادی» نوشته مشترک فریدریش فون هایک، ایمون باتلر از جمله آثار دکتر فریدون تفضلی است. همچنین کتاب «اندیشه‌های اقتصادی» نوشته مشترک میلتون فریدمن و ایمون باتلر، با ترجمه فریدون تفضلی، برنده کتاب سال جمهوری اسلامی شده است.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

سوالات زیباکلام در امتحانات دانشگاه تهران +عکس

پیش بینی جالب سایت چینی درباره بازی ایران و چین +عکس

مردم دلارهای خود را به طلا تبدیل کنند

بازتاب جهانی عشق فوتبالیست ایرانی به مادرش +عکس

حضور بدون تشریفات سردار سلیمانی در حرم رضوی +عکس

تکذیب یک شایعه درخصوص بازیگر محبوب سینما

عیدی سال ۹۷ چقدر است؟ +جزئیات

عکس دیده نشده از رهبر انقلاب در حال بازدید از دیوار چین

قلقلی برنامه کودک پدربزرگ شد! +عکس

مغالطاتی در توجیه لیبرالیسم رسانه‌ای/ تکالیف دولت در فضای مجازی

خانم بازیگر در حال سیگار کشیدن روی صحنه تئاتر! +عکس

صف طولانی مردم برای خرید گوشت یخ زده با کارت ملی! +عکس

رزمایش قطع اینترنت لغو شد! +جزئیات

کشف لاشه سگ در یکی از قصابی‌های مشهد! +عکس

اپلیکیشنی که مکان بدهکاران را لو می‌دهد +عکس

نگاهی به بهترین کوپه‌های سال ۲۰۱۸

تیپ و ژست جذاب کریستیانو رونالدو و نامزدش در هنگام ورود به دادگاه! +عکس

شما رئیس‌جمهور کشور اسلامی هستید نه سکولار

واکنش آقای بازیگر به شایعه وخامت حالش +عکس

اینجا دختران از پسران خواستگاری می‌کنند! +عکس

قیمت بلیت هواپیما برای ۲۲ بهمن چند برابر شد +جدول

توضیح معصومه ابتکار درباره عکس جنجالی‌اش +عکس

زمان واریز عیدی کارمندان و بازنشستگان اعلام شد

جدول ترسناک صعود قیمت خودرو در ۳ دولت اخیر/ وقتی پراید هم لاکچری می‌شود

حقوق مدیران باید شفاف شود/ دولت سامانه حقوق و دستمزد را کامل کند

نتایج فوریت های پزشکی در آزمون کاردانی به کارشناسی اعلام شد

بازنگری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی یک امر ضروری است

تجهیزات تصویربرداری نوری ایران ساخت به خدمت محققان کشور درآمد

تولید ۳۰ داروی جدید زیستی ایرانی

این هم نتیجه نصب کارت‌خوان در مطب پزشکان! +عکس

اتصال بی دردسر به شبکه‌های وای فای با یک تکه چوب!

نتایج فوریت‌های پزشکی در آزمون کاردانی به کارشناسی اعلام شد

افشای کمک چندصد میلیونی کی روش به یک موسسه خیریه در ایران! +عکس

۳ راه برای دانشجو شدن/ تکمیل ظرفیتی که تغییر نام داد

اشک‌های بازیکن استقلال پس از حذف تیم ملی عراق +عکس

این مواد غذایی را خام نخورید

اپلیکیشن واتس آپ در اروپا و آمریکا مختل شد

حدیث «لولاک» نشان از عظمت صدیقه طاهره(س) است

زن عصبانی شوهرش را بخاطر ندادن رمز موبایلش آتش زد +عکس

جدیدترین عکس از بی‌حاشیه ترین بازیگر زن ایران +عکس

توصیه مهم کی‌روش قبل از بازی با چین به بازیکنان +عکس

بازیگر زن سریال پایتخت با گریم باورنکردنی +عکس

شقایق فراهانی در آغوش آقای بازیگر +عکس

اطلاعیه جدید وزیر ارتباطات درباره پیامک‌های تبلیغاتی +عکس

بی‌رحمی عجیب مرد تبر به دست با نزدیکانش +عکس

اولین اسکناس جعل شده در ایران! +عکس

دو مرجع تقلید از پخش اعترافات تلویزیونی انتقاد کردند +عکس

طارق همام مصدوم شد و اشک ریخت +عکس

مجری‌ای که برای اولین بار افتتاحیه جشنواره فیلم فجر را اجرا می‌کند +عکس

خستگی‌های خانم سوپراستاردر نیمه شب +عکس

خانم بازیگر در یک روز از فرش به عرش رسید +عکس

آقای بازیگر و کودک عصبانی +عکس

تیپ متفاوت خانم بازیگر با بلوز و شلوار +عکس

موزه سینما در زمان قاجار +عکس

خانم بازیگر عکس همسرش را منتشر کرد +عکس

آگهی فروش جلیقه نجات هواپیما! +عکس

امام جمعه‌ای که در استخر به منبر رفت! +عکس

ترس زیاد ژاپنی‌ها از شاگردان کی‌روش +عکس

خانم بازیگر: با سر به دیدار رهبری رفتم +عکس

شوخی رئیس مجلس با یک نماینده +عکس

گزینه‌های جانشینی رئیسی در آستان قدس +عکس

داور بازی حساس ایران و چین مشخص شد +عکس

رزمایش قطع اینترنت در کشور برگزار می‌شود +جزئیات

آرایش و ژست‌های عجیب خانم بازیگر +عکس

تازه عروس سینما هم از کی‌روش حمایت کرد +عکس

اولین تصویر از پشت صحنه برنامه جدید احسان علیخانی +عکس

زمان ثبت نام وام‌های دانشجویی/ آغاز ثبت نام وام شهریه از ۲۱ بهمن

خانواده‌هایی که سبد کالا نگرفتند بخوانند

رخداد بزرگ تاریخ ایران، واقعه ولایت عهدی امام رضا(ع) است

نامه یک طلبه درباره رفع توقیف فیلم جنجالی جواد عزتی +عکس

ردپای بزرگ دزد در منزل شخصی بهاره رهنما +عکس

BMW سری ۷ مدل ۲۰۱۹؛ همان قبلی با یک دماغ بزرگتر! +عکس

آخرین وضعیت خاوری از زبان دادستان تهران +عکس

پشت پرده ماجرای صداهای وحشتناک برج میلاد و ترک سازه +عکس

اکبر عبدی راهی بیمارستان شد +عکس

چهره واقعی و پیر نیکی کریمی که سن واقعی او را لو داد +عکس

آمار دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در آمریکا و کانادا

سهم هر ایرانی یک لیتر بنزین در روز است؟

آخرین وضعیت پرونده عراقچی/ شناسایی‌ اموال مظلومین در تهران و کیش

عکس/ اولین خودرو اسپرت لامبورگینی

باورتان می‌شود این مرد ویشکا آسایش باشد؟ +عکس

دزدی بزرگ از منزل شخصی بهاره رهنما +عکس

صدا و سیما نیم ساعت به احمدی‌نژاد وقت داد! +عکس

سوتی دوباره بهاره رهنما جنجالی شد! +عکس

وضعیت جسمی بد رضا رویگری در مراسم ترحیم حسین محب اهری +عکس

واکنش سردار سلیمانی به خبر مرگ خاوری +عکس

تکذیب یک شایعه درخصوص بازیگر محبوب سینما

علت اصلی بازداشت مرضیه هاشمی مشخص شد +عکس

اعتراف فوتبالیست معروف: دلم می‌خواهد سر نامزدم را از تنش جدا کنم! +عکس

غیرت تبریزی‌ها از ماجرای «ائل گولی» به جوش آمد! +عکس

توضیح معصومه ابتکار درباره عکس جنجالی‌اش +عکس

اینم سلطان ترامادول! +عکس

پیام کی‌روش درباره حواشی مصاحبه جنجالی‌اش +عکس

واکنش ده‌نمکی به انتشار چالش عکس ۱۰ سال پیش خاوری +عکس

این پرتاب بیرانوند دل همه را برد +عکس

تازه عروس سینما هم از کی‌روش حمایت کرد +عکس

تشکر خاص بیرانوند از سردار آزمون برای تقلب رساندن در مهار پنالتی+عکس

عیدی سال ۹۷ چقدر است؟ +جزئیات

ترس زیاد ژاپنی‌ها از شاگردان کی‌روش +عکس

صف طولانی مردم برای خرید گوشت یخ زده با کارت ملی! +عکس

افتتاح بهشت زهرا تهران همراه با بنزهای صفر کیلومتر +عکس

وقتی با یک قرون می‌شد کباب سلطانی خورد! +عکس

رقص کریس رونالدو برای نامزدش روی تردمیل! +عکس

اعلام زمان و ورزشگاه بازی ایران و چین +عکس

بدل ایرانی مسی در حرم امام رضا (ع) نائب الزیاره مسی! +عکس

باورکردنی نیست اینجا اتوبان تهران - کرج است! +عکس

خودروهای داخلی که هیچگاه به مرحله تولید نرسیدند +عکس

بازتاب جهانی عشق فوتبالیست ایرانی به مادرش +عکس

ترافیک چهار راه استانبول ۷۰ سال قبل! +عکس

اولین عکس از مزار حسین محب اهری +عکس