کد خبر: 20038
ف
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش خبر داد
فعالیت ۳۳ هزار پایگاه اوقات فراغت از ۹ تیر ماه/ پیش‌بینی جذب حدود ۵ میلیون دانش آموز در پایگاه‌های تابستانی
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: پیش بینی ما این است که تعداد پایگاه‌های اوقات فراغت در سال جاری به 33 هزار مورد برسد و بتوانیم 5 میلیون دانش‌آموز را جذب کنیم.

به گزارش شبکه علمی ثریا، علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری که امروز در ساختمان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد به مهم‌ترین اهداف برنامه‌های غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: این اهداف شامل «غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان به منظور رشد همه جانبه شخصیت آنان»، «ایجاد زمینه‌های لازم به منظور تقویت و تأمین سلامت جسمانی و روانی دانش‌آموزان»، «فراهم‌سازی زمینه‌های جلب مشارکت دانش‌آموزان جهت شرکت عملی آنها در سازندگی کشور» و «تقویت روحیه خودیاری و همیاری و مسئولیت‌پذیری در دانش‌آموزان» است. 

وی ادامه داد: برنامه‌های تابستانی اوقات فراغت در 5 محور شامل «مهارت‌های ارتباطی معرفتی، هویتی و بصیرتی»، «مهارت‌های فرهنگی،  هنری و فعالیت‌های نشاط آور و شادی بخش»، «مهارت‌های حرفه‌ای»، «مهارت‌های اقتصادی و اشتغال‌زایی» و «مهارت‌های ورزشی و سلامت» پیش‌بینی شده است.

کاظمی اظهار کرد: برنامه‌های تابستان برگرفته از عنوان سال که «حمایت از کالای ایرانی» نام دارد، اجرا می‌شود و زمینه‌های لازم برای مهارت‌آموزی، کارآفرینی و اشتغال‌زایی را فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه تعداد پایگاه‌های تابستانی تشکیل شده در سال ۹۵ عدد ۲۲ هزار و ۴۷۷ پایگاه بود که این رقم در سال ۹۶ به ۳۱ هزار و ۳۹ پایگاه رسید و ۲۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد، افزود: تعداد پایگاه‌های تابستانی در سال ۹۷ به ۳۳ هزار پایگاه متشکل از تمام دستگاه‌های متولی اوقات فراغت دانش‌آموزان می‌رسد. 

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: تعداد دانش‌آموز جذب شده در پایگاه‌های تابستانی در سال ۹۵ تعداد ۴ میلیون و ۲۲۳ هزار و ۴۸۳ نفرـ برنامه است که این تعداد در سال ۹۶ به ۴ میلیون و ۲۷۵ هزار و ۹۰۳ نفرـ برنامه رسیده است و پیش‌بینی می‌کنیم این عدد در سال ۹۷ به حدود ۵ هزار نفر ـ برنامه برسد. 

وی درباره پایگاه‌های تابستانی، اضافه کرد: پایگاه‌ها شامل مدارس فعال و توانمند، کانون‌های ورزشی درون و برون مدرسه‌ای، بیش از 1200 کانون فرهنگی وتربیتی، 750 دالقرآن فعال و بیش از 300 اردوگاه در سطح کشور است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش افزود: بخش های مختلف مانند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گرفته تا کانون های ورزشی و اتحادیه انجمن های اسلامی برنامه های خود را ارائه کردند و در مجموع 88 برنامه کلی در 6 ساحت، 4 سطح و 5 محور کلان تدوین و به استان ها ابلاغ شد. 

وی با بیان اینکه هشت هفته برای فعالیت های تابستانی پیش بینی شده است و یک هفته مربوط به ثبت نام و کلاس بندی است، اظهار کرد: آیین افتتاحیه از روز شنبه 9 تیرماه به صورت نمادین آغاز می‌شود و همه مراحل پیش ثبت نام در سامانه اوقات فراغت به نشانی tabestan97.medu.ir  در دسترس خانواده ها قرار گرفته و می‌توانند از جزئیات برنامه های پایگاه‌ها مطلع شوند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش به برنامه‌های تابستانی این وزارتخانه اشاره کرد و افزود: معاونت پرورشی ۳۷ برنامه تدوین کرده است که ۱۷ برنامه آن ملی است.

وی ادامه داد: از جمله برنامه‌ها می‌توان به برگزاری اردوی  بنیاد علوی با حضور ۱۰ هزار دانش‌آموز مناطق محروم کشور در مجتمع امام خمینی(ره) لواسانات تهران، برگزاری اردوی زیارت اولی با حضور ۱۰ هزار دانش‌آموز دختر مناطق محروم و کم‌برخوردار کشور در اردوگاه ثامن‌الحج مشهد مقدس،  برگزاری اردوی مناطق مرزی با حضور ۱۵۰۰ دانش‌آموز از ۱۷ استان مرزی کشور، برگزاری اردوهای طرح هجرت ۳ و جهادی، برگزاری جشنواره دوسالانه کانون‌های فرهنگی و تربیتی و برگزاری سی‌و ششمین جشنواره مسابقات فرهنگی و هنری با حضور ۱۱۰۰ دانش‌آموز در اردوگاه شهید باهنر تهران اشاره کرد.

کاظمی اضافه کرد: از دیگر برنامه‌ها برگزاری هفتمین دوره همسُرایان(کرال) فرهنگیان در اردوگاه شهید باهنر تهران، دومین دوره مسابقه کتابخوانی دانایی و توانایی، برگزاری جشنواره‌های قرآنی در استان تهران و خراسان رضوی، بزرگداشت مناسبت‌های ولایی دهه کرامت در تیر و مرداد ۹۷ در سراسر کشور، برگزاری سوگواره احلی من العسل در ۲۵ شهریور ماه مخصوص پسران،  برگزاری اردوی آموزشی همیار مشاور، برگزاری جشنواره علمی تجارب برتر تربیتی در استان اردبیل و برگزاری جشنواره علمی الگوهای  برتر تدریس درس تفکر و سبک زندگی در تهران است. 

وی با بیان اینکه اردوی راهیان نور برای ۱۰ هزار دانش‌آموز در استان‌های غرب و شمالغرب کشور از دهم تیرماه آغاز می‌شود، گفت: برای کیفیت و کمیت این اردوها و ارتقای ضریب ایمنی آنها برنامه‌ریزی کردیم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش به برنامه پرسش مهر اضافه کرد: برگزاری ۱۸ دوره پرسش مهر دانش‌آموزی در برنامه‌ها را داریم که تاکنون مشارکت پنج میلیون دانش‌آموز و خانواده را شاهد بودیم.

وی درباره جشنواره گلدسته سرو، اظهار کرد: جشنواره گلدسته های سرو برای دعوت نماز را ویژه دانش‌آموزان برگزار می کنیم که ثبت‌نام آن آغاز شده است.

کاظمی ادامه داد: برنامه‌های تابستانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شامل برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری و جشن‌های ویژه کودک و نوجوان، برگزاری کارگاه‌های آموزشی فرهنگی و هنری و مهارت‌های زندگی، برگزاری پاتوق هنرمندان به منظور برقراری ارتباط مستمر با هنرمندان و چهره‌های شاخص است.

وی  به برنامه‌های تابستانی معاونت تربیت‌بدنی و سلامت اشاره کرد و افزود: برگزاری کلاس‌های کانون‌های ورزشی، برگزاری مسابقات ورزشی کشوری و برگزاری ایستگاه‌های تندرستی و سلامت جشنواره‌های ورزشی با موضوع ورزش با خانواده مانند جشنواره و پیاده‌روی خانگی از جمله برنامه‌های تابستانی این معاونت است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش درباره اردوهای دانش‌آموزی و امنیت اردوها، اظهار کرد: حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ اردو در طول سال تحصیلی با مجوز از مرکز کنترل سفرهای برون استانی برگزار شد که ۱۵۴۴ سفر با قطار،  ۳۳ سفر دریایی و ۲۲ هزار و ۷۱ سفر با اتوبوس انجام شد؛ از تعداد سفرها ۴۹۰۹ برون استانی و ۸۲۹۶ درون استانی هستند و به یک میلیون و 200 هزار دانش آموز خدمت داده شده است.

وی با بیان اینکه ارتقای ضریب امنیت اردوها از مهم ترین سیاست آموزش و پرورش با چهار برنامهه دنبال شد،  افزود: مرکز کنترل اردویی در کاهش حوادث اردویی موثر بود و بیش از ۳۰ درصد حوادث کاهش یافت.

کاظمی به برنامه‌های تابستانی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در ایام تابستان اشاره کرد و گفت: اردوهای آموزشی ـ تشکیلاتی طلایه‌داران فردا، اردوهای جهادی، طرح همکلاسی آسمانی، برگزاری برنامه‌های ورزشی، برگزاری اردوی ورزشی، برگزاری دوره‌ها و اردوهای آموزشی با موضوع فضای مجازی و سوادرسانه‌ای،  برگزاری هیأت‌های دانش‌آموزی انصارالمهدی(عج)، برگزاری طرح خیمه‌های معرفت، برگزاری اردوهای دانش‌آموزی جهت بازدید از مراکز علمی و تجلیل از مفاخر علمی، برگزاری طرح کندوی کتاب و برگزاری همایش مشاوره علمی و هدایت تحصیلی از جمله برنامه‌های این اتحادیه است.

وی افزود: برنامه‌های تابستانی سازمان دانش‌آموزی شامل ایجاد پایگاه‌های تابستانی سازمان دانش‌آموزی در مدارس تحت پوشش، اردوی ملی پیشتازان، زیارات داخلی، کنگره سازمان دانش‌آموزی، کارگاه مهارت‌های اجتماعی و عتبات دانش‌آموزی و فرهنگیان است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: برنامه‌های تابستان بسیج دانش‌آموزی شامل اردوی طرح هجرت ۱۰ روزه(مرمت و زیباسازی مدارس)، اردوی جهادی ۳ و ۷ روزه خارج از شهر(عمرانی و فرهنگی)، اردوی راهیان نور غرب و شمالغرب(شروع ۱۵ تیرماه تا ۲۰ شهریور ماه) و دوره تشکیلاتی تربیتی یاوران ولایت ویژه دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه است.

وی برنامه‌های تابستانی سازمان جوانان هلال‌احمر را نیز شامل برگزاری ششمین دوره مسابقات المپیاد آماده در مراحل استانی و کشوری، طراحی همدلی تشکل‌های دانش‌آموزی، برگزاری اردوهای دانش‌آموزی دوستی، برگزاری پایگاه‌های اوقات فراغت ویژه آموزش امداد و کمک‌های اولیه به دانش‌آموزان در ۳۱ استان و ۳۷۹ شهر، اردوهای شکرانه ویژه دانش‌آموزان عضو مجتمع‌های دانش‌آموزی هلال‌احمر ، اردوی زیارتی ویژه دانش‌آموزان نخبه عضو مجتمع‌های دانش‌آموزی هلال‌احمر، برگزاری کنگره دانش‌آموزی هلال‌احمر، دوره‌های کارآفرینی و برگزاری مسابقات گفت‌وگوی بشردوستی، ذکر کرد.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

روان‌شناسی سیاسی منتشر شد

چهل و نهمین «کارگاه فلسفه اخلاق» برگزار می‌شود

متلک سنگین آقای بازیگر به حسن روحانی +عکس

تبریک خاص اشکال خطیبی برای همسرش +عکس

میزان مصدومیت کاپیتان پرسپولیس اعلام شد +جزئیات

ازدواج خطرناک بازیکن رئال مادرید +عکس

جواد خواجوی سلبریتی مشهدی اینستاگرام بازیگر شد +عکس

احتمال استیضاح وزیر صنعت به خاطر گرانی خودرو +جزئیات

بچه لاک پشتی که قلبش خارج از بدن می‌تپد +عکس

فسیل عنکبوت ۱۱۳ میلیون ساله با چشمان درخشان کشف شد

دستکاری دی ان ای برای پاک کردن خاطرات تلخ از مغز

کشف جمجمه انسان ۵۶۰۰ ساله در ساحل رودخانه تایمز

همه باید نسبت به بیانیه رهبر انقلاب احساس مسؤولیت کنند/ هرگز رفتار غیرمسؤولانه اروپا را نمی‌پذیریم

تحولات سریع علم بازنگری در رشته‌های دانشگاهی را الزامی کرده است

اطلاعات کارت‌های اعتباری کاربران دستگاه‌های کارت‌خوان لو رفت!

یک قمر جدید در منظومه شمسی کشف شد

معرفی تنها شاسی‌بلند جگوار؛ حضوری تازه برای برندی قدیمی

فراخوان یازدهمین جشنواره مستقل فیلم کوتاه دانش‌آموزی

بازیکن تیم ملی فوتسال بانوان ایران تهدید شد!+عکس

با ۴۰ میلیون تومان چه خودرویی بخریم؟

توسعه فناوری های دیجیتالی را جدی بگیریم/به نسبت هر ۱۰۰ نفر در کشور ۱۲۹ خط تلفن وجود دارد

خانم بازیگر اولین عکس بدون آرایشش را منتشر کرد +عکس

اعضای هیئت علمی پیام نور به ماموریت آموزشی می روند

جزئیات اولین جلسه محاکمه برادر رئیس جمهور لو رفت +عکس

درس خواندن ۲۸۰۰ دانش‌آموز اُتیسمی

افزایش بهای آب، برق و گاز در سال جدید +جزئیات

برنامه رضا رشیدپور تعطیل شد +عکس

رهاورد ژاپنی ها برای یک آشنای قدیمی؛ نسل جدید تویوتا هایس رونمایی شد

تالیف کتاب «مهارت آموزی» برای دانش‌آموزان اوتیسم

فردا آخرین مهلت دریافت کارت آزمون دکتری/برگزاری آزمون روز جمعه

مشخصات گلکسی اس 10 لو رفت

درآمد چند میلیارد دلاری از تولید ویدیو در یوتیوب و اینستاگرام!

الزام دو وزارتخانه برای ارائه برنامه اشتغال دانشجویان/بررسی نحوه ورود ستاد نقشه به بیانیه رهبری

عضویت در FATF سودی برای کشور ندارد/روحانی از پاسخگویی فرار می‌کند

کسانی که مدعی طلب فکر و حرف جدید هستند بیانیه رهبری را با دقت بخوانند

اگر آیفون نباشد، چه بر سر اپل می‌آید؟

پرداخت کمک مالی با یک استیکر اینستاگرامی!

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام کنکور

هزینه عروسی لاکچری بازیکن استقلال +جزئیات

افزایش نجومی شهریه‌های دانشگاه آزاد +جدول

ترافیک مرسولات پستی در سراشیبی کاهش

بازیگر زن سریال پایتخت مدلینگ لباس عروس شد +عکس

امام موسی صدر نگاه کارکردگرایانه به دین داشت/ مدارا با نسل جوان

سوپر اسپرت انگلیسی با تیونینگ آمریکایی؛ عملکرد عجیب مکلارن 600LT هنسی

سایت ثبت گوشی مسافری به زودی بسته می‌‌شود

حذف تدریس مدیران مدارس از سال آینده

این قابلیت را در مرورگر خود فعال کنید

مشمولان طرح اجباری می‌توانند در آزمون ارشد علوم پزشکی شرکت کنند

آقای ترامپ به فریاد ما برس! +عکس

تصویری زیبا از بارش برف در حرم رضوی +عکس

جمعی از اشرار تهران در دوره قاجار +عکس

تصویر دیده نشده از رهبر انقلاب در جبهه +عکس

تیپ جدید همسر آقای بازیگر با رنگ موی بلوند! +عکس

پسته خارجی بخریم، ارزون‌تره! +عکس

پراید هر چی گرون‌تر، فروش بیشتر! +عکس

پروژه کمرنگ‌کردن فردوسی‌پور ادامه دارد +عکس

پاسخ تند طالقانی به سخنان علی مطهری +جزئیات

بازیگرانی که روحانی شدند +عکس

پرسپولیسی ها خون دادند +عکس

اخراج میلیاردی آقای خاص! +عکس

با این همه عیدی چیکار کنیم؟ +عکس

کشف مشروبات الکلی لاکچری با روکش طلا در تهران +عکس

علف‌ها برای رشد، ژن‌های همسایه خود را می‌دزدند

تیپ متفاوت خانم بازیگر روی فرش قرمز +عکس

چرا دلار هر روز گران تر می شود؟ +جزئیات

مدل موی ترامپ و کیم محبوب مردم ویتنام +تصاویر

ظریف: از کریمی و وریا غفوری دلخور نیستم +عکس

علی دایی این تصویر را برای اثبات عمل به قولش منتشر کرد +عکس

آب هم گران می‌شود +جزئیات

برادر رئیس جمهور بعد از دادگاه امروز +عکس

گریم جدید مهدی سلطانی در سریال سیروس مقدم +عکس

تیپ تمام سبز لیلا اوتادی مقابل دوربین‌ها +عکس

دوچرخه سواری و نرمش صبحگاهی شهردار تهران در یک روز+عکس

امام‌ جمعه اهواز پس از بازگشت از انگلیس استعفا داد+عکس

نام‌نویسی بیش از۴۹۹ هزار داوطلب در کنکور۹۸

رعد و برق در فصل تابستان با تغییرات اقلیمی مرتبط است

تصویر دیده نشده از ارسطوی پایتخت و همسرش +عکس

عکس جدید خانم بازیگر افزایش سن او را لو داد +عکس

بازیگر زن ایرانی در ۵۱ سالگی مدل شد! +عکس

هدیه غیرمنتظره لژیونر ایرانی به یک هوادار در لیگ فرانسه +عکس

تصویر یک مرغ منجمد در فضای مجازی جنجالی شد +عکس

اسامی امضاءکنندگان طرح استیضاح روحانی لو رفت +عکس

اینم عاقبت کمک به گداها! +عکس

ماجرای جنجالی درگیری گشت ارشاد در نارمک و شلیک هوایی +عکس

استقبال شگفت‌انگیز از پیش‌فروش ساپیا! +عکس

برادر رئیس جمهور بعد از دادگاه امروز +عکس

علی دایی این تصویر را برای اثبات عمل به قولش منتشر کرد +عکس

واکنش منفی کابران به برنامه آمریکایی احسان علیخانی +عکس

هشدار درباره بارش برف و کولاک زمستانی +جزئیات

پخش تعجب برانگیز کلیپ مایکل جکسون در شبکه سه! +عکس

یک روز معمولی در هند +عکس

واکنش جنجالی علی کریمی به حرف‌های ظریف +عکس

تصویر متفاوت الناز شاکردوست در ساحل استانبول +عکس

اینم مهمون دزدی دربرنامه تلویزیونی! +عکس

پراید هر چی گرون‌تر، فروش بیشتر! +عکس

جزئیات اولین جلسه محاکمه برادر رئیس جمهور لو رفت +عکس

تنبیه مجری جنجالی مسابقه‌ تلویزیونی +عکس

پدر و پسر واقعی سریال لحظه گرگ و میش را می شناسید؟ +عکس

پاسخ دندان شکن تهمینه میلانی به سخنان افخمی +عکس

چرا دلار هر روز گران تر می شود؟ +جزئیات

نوروز امسال منتظر این برنامه محبوب از تلویزیون نباشید +عکس

حرکت جنجالی دژاگه روی بازیکن استقلال +عکس

برف، باران و کاهش دما به زودی در سراسر کشور +جزئیات

تصویری که اشکتان را در می‌آورد +عکس

رامبد جوان و خانواده در پشت صحنه یک تئاتر +عکس

میزان جوایز نقدی برندگان سیمرغ اعلام شد +جزئیات

گوسفندهای بدون پلاک به پارکینگ منتقل شدند! +عکس

الناز شاکردوست در کنار دوستان کوچکش +عکس

تصویر اختصاصی حسن روحانی روی جلد مجله نیوزویک +عکس

تاسف کارگردان جنجالی به حال عده‌ای از سلبریتی‌ها +عکس