کد خبر: 22968
ف
به همت انتشارات کلبه شروق قم؛
کتاب خاطراتی درباره ابراهیم یزدی منتشر شد
کتاب «خاطرات مستند سید هادی خسروشاهی درباره ابراهیم یزدی» از سوی انتشارات کلبه شروق قم منتشر شد.

به گزارش شبکه علمی ثریا، کتاب «خاطرات مستند سید هادی خسروشاهی درباره ابراهیم یزدی» از یک مقدمه و هفت بخش تشکیل شده است: ۱. یادی از مبارزی مسلمان، صبور و شکور؛ ۲. نامه ­ها ـ مکاتبات؛ ۳. ملحقات؛ ۴. پیوست­ ها (تصحیح تاریخ، نامه به راشد الغنوشی و زندگی­نامه دکتر ابراهیم یزدی)؛ ۵. تصاویر و اسناد؛ ۶. پیوست ویژه: چند نمونه از نامه­ های امام خمینی به مرحوم دکتر ابراهیم یزدی به هنگام اقامت در آمریکا؛ ۷. فهارس اعلام، اماکن و کتب.

خسروشاهی در مقدمه کتاب می ­نویسد: «محتوای ده­ها نامه به دست آمده که بین من و دکتر یزدی رد و بدل شده است، نشان دهنده چگونگی تبادل فکری یک طلبه از حوزه علمیه قم و یک دانشجو از دانشگاه تهران ـ مقیم آمریکا ـ است که امروزه می­ توان آن­ها را بازگو کننده بخشی از تاریخ معاصر و نوع هماهنگی شخصیت­ های فکری ـ فرهنگی در قرن پیشین نامید.»(ص۱۱)

مباحث مطرح شده در این نامه­ ها زیاد گسترده و متنوع است و مسائل کلی و جزئی دین، جامعه، مبارزه، تبلیغ، ایدئولوژی و فرهنگ و... را شامل می­ شود. استاد خسروشاهی در ادامه مقدمه می ­نویسد: «با تأمل در لایه­های این نوشته ­های چند وجهی و چند طیفی، می ­توان چندین سیر را در مطاوی آن­ها مورد بررسی قرار داد: سخن در ابتدا یا نامه ­های نخستین، کاملاً صبغه دوستی و فرهنگی دارد، اما به تدریج به سمت سیاست و تحولات سیاسی و اجتماعی مایل می­شود و با گذر زمان، به نوعی هم ­اندیشی و همفکری در جهت مبارزه و اصلاح­ طلبی تبدیل می­ شود... روح اصلاح ­طلبی و تلاش برای تغییر ایجاد تحول در جامعه و نهادهای مذهبی ـ سیاسی، در همه نامه ­ها و مکاتبات آشکار است و در واقع هیچ نامه ‏ای خالی از دغدغه­ های بزرگ فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نیست.»(ص۱۲)

خسروشاهی معتقد است که در مجموع این نامه ­ها، به نوبه خود بخشی از تاریخ مبارزاتی حوزه و دانشگاه را در خود جای می­ دهد و حاوی مسائل اساسی مبارزه در سال­ های پیش از انقلاب است... این­که دو طرز تفکر مختلف، چگونه با کنار گذاشتن تفاوت­ها، وحدت می­ یابند و این­که چگونه در دل اتحاد، عوارضی از اختلاف فکر و اختلاف سلیقه­ و نقد و اشکال و تفاوت نگاه، جریان دارد.(ص۱۴)

خسروشاهی در ادامه مقدمه می­‌نویسد: «من در این دوران (دوستی و ارتباط) در همه امور با دکتر یزدی و دوستانشان، همفکر و همراه نبودم، ولی در صداقت آنان تردید نداشتم و علی­رغم مخالف بودن در پاره ­ای برداشت­ها و سیاست­های در پیش گرفته شده، به تفاهم و اخوت اسلامی ادامه دادیم و این اختلاف فکری را مجوزی برای دشمنی نمی ­دانستیم... ایشان و دوستان دیگر را هرگز خارج از دایره اخوت اسلامی نمی ­دانستیم و اشتباهات آنان را تذکر می‏ دادیم که یا به نتیجه می­ رسید و یا هرکس با تشخیص خود به راه خود ادامه می ­داد و اصولاً از آغاز خلقت هم قرار نبوده که با همه یکسان فکر کنند!»(صص ۱۹-۲۰)

عناوین کلی نامه‌­های رد و بدل شده استاد خسروشاهی و دکتر یزدی

قسمت عمده نامه­ های رد و بدل شده استاد خسروشاهی و دکتر یزدی در طول سالیان دراز و از بلاد مختلف قم، تهران، تبریز، نجف، کربلا، مکه، مدینه و... نوشته و ارسال شده و توسط آقای دکتر یزدی نگهداری شده بود که در مجموع خاطرات ۱۰ جلدی خود ـ چاپ آمریکا ـ آن­ها را آورده است و تعدادی هم در بین اوراق خسروشاهی به دست آمد که در این کتاب به عنوان «ملحقات» آمده است.

عناوین کلی نامه­ ها بدین صورت است: تنظیم مباحث فکری؛ یک ضرورت، تبادل فرهنگی و کتاب، چه باید کرد؟، درباره نشریات مؤسسه در راه حق، بی ‏برنامگی­ حوزه­ها، اعلام وصول کتاب ­ها و نشریات، نقدی بر نشریه در راه حق، دعوت به نجف، جلسه دانشجویان مسلمان در بیروت، اشاره ­ای به مشکلات جامعه و نهضت اسلامی، اخبار مبارزان انقلابی، تقدیر درباره نشریات در راه حق، اسلام و جامعه؛ گزارش سمینار بین ­المللی درباره اسلام و جامعه در دنیای جدید در نیجریه، نامه­ اداری مکتب اسلام، مراجعت از سفر عراق، انتشار کتابی جدید درباره زن و مرد، شهادت سید قطب در مصر، رایزنی درباره سفر به اتریش، پیشنهادهایی درباره نشریات مذهبی، سفر حج، ارسال نشریات جدید، جنایات رژیم بعث عراق، کتابی درباره سید جمال ­الدین اسدآبادی، درباره کتاب بانو نیکی آر کدی، آمار مسلمانان جهان، معرفی افراد ایرانی به انجمن اسلامی دانشجویان در آمریکا، معرفی انگلیسی دارالتبلیغ، ضربه منافقین و وضع ایران، اهدای کتاب ­های اسلامی، مبادله کتاب، تکلیف ما با منافقین چیست؟، ضرورت همکاری با جوانان، مفقود شدن کتاب در مجلس سنا (درباره نامه ها و اسناد سید جمال ­الدین اسدآبادی).

در بخش ملحقات که نامه ­های این بخش در مجموعه خاطرات دکتر یزدی نیست و در بین اوراق و اسناد استاد خسروشاهی به دست آمده است: نامه ­هایی با موضوعات زیر می ­آید: در آرزوی تحول اساسی، فعالیت مسیحیت اشتراک مجله مکتب اسلام، ارسال نشریات، درباره نامه سید جمال، طرحی برای آرم دارالتبلیغ، اسلام و مسیحیت، گزارش نشست سالانه انجمن اسلامی دانشجویان در آمریکا و کانادا ـ گروه فارسی ­زبان، ضرورت کار مثبت درباره مسیحیت، کتاب درباره زندگی ائمه(ع)، درباره روابط زن و مرد، پاسخی از مهندس محمد توسلی، نامه یک مسلمان آمریکایی و همکاری با مکتب اسلام.

نمایندگی امام خمینی در غرب

خسروشاهی با بیان زندگی و تحولات زندگی دکتر یزدی می ­­نویسد: «دکتر یزدی... در اواخر سال ۱۳۳۹ به آمریکا رفت و در آن­جا ضمن ادامه تحصیل در دانشگاه ­های معروف به خدمات اسلامی، به ویژه فعال­ سازی انجمن اسلامی دانشجویان ـ گروه فارسی ­زبان ـ پرداخت و در اواخر همین دوران بود که به نمایندگی امام خمینی در غرب به طور مکتوب مفتخر گردید و تلاش خستگی ­ناپذیری را در سطح اروپا و آمریکا انجام داد.»(ص ۳۵)

آموزش چریکی در مصر

خسروشاهی می ­گوید: «دکتر یزدی به همراهی شهید دکتر مصطفی چمران و برادر ارجمند مهندس محمد توسلی، از آمریکا برای آموزش برنامه­ های چریکی و نبرد مسلحانه، به مصر ـ قاهره ـ رفتند و فعالیت ­های زیادی را انجام دادند که در خاطرات خود به چگونگی آن­ها اشاره دارد و این­جانب هم در کتاب «امام خمینی و عبدالناصر» به شرح آن پرداخته ­ام.»(ص ۳۸)

 یزدی، مسلمانی مبارز و معتقد به مبانی اسلامی

 خسروشاهی درباره دکتر یزدی می ­نویسد: «دکتر یزدی مسلمانی مبارز، معتقد به مبانی اسلامی، عامل به احکام شرع و انسانی سلیم و صبور و شکور بود... او در دوره پس از پیروزی انقلاب، مسئولیت‏هایی را پذیرفت و در کنار انقلاب قرار داشت و علی­رغم نشر تهمت­ها و ناسزاها و اکاذیب، هرگز در مقام پاسخگویی خشن نیامد و به اپوزیسیون معارض و معاند بدل نشد... درست است که او مانند مرحوم مهندس بازرگان، افکار و عقاید خاص خود را داشت و انتقاداتی به بعضی از عملکردهای دولت، در مراحل مختلف پس از انقلاب، به ویژه مسأله جنگ داشت، ولی هیچ وقت از خط اعتدال و مراعات موازین شرعی ـ اخلاقی دور نشد و همواره تا آخر زندگی به امام و انقلاب وفادار ماند.»(صص ۵۱ و ۵۲)

ملاقات با یزدی و گله از انحصارگرایی انقلابیون

نویسنده در انتهای بخش اول کتاب به یکی از دیدارهایش با ابراهیم یزدی می ­پردازد و می‌نویسد: «پس از چند سال و بازگشت دکتر یزدی از آمریکا، برای عیادت ایشان به منزلش در خیابان ولی‏عصر(عج) کوچه تورج رفتم... صحبت­ها و گفتگوها طولانی شد و ایشان اشاره به «انحصارگرایی» دوستان انقلاب کردند و من گفتم که آغازگر انحصارطلبی خود دوستان مسلمان­ ملی ­گرا بودند که دو کابینه دولت موقت، حتی وزارت دادگستری و وزارت ارشاد را نخواستند به روحانیون بدهند... و بعد خیابان­های گوناگونی را حتی به نام کریم پورشیرازی می­ نامیدند و علی­رغم تلاش من که نماینده حضرت امام در وزارت ارشاد ملی بودم، نامگذاری خیابانی به نام آیت ­الله کاشانی ـ که خواست مردم توسط ارشاد و اینجانب بود ـ را نپذیرفتند و طولانی‌ترین نام خیابان­های شهر، ناگهان نام آقای دکتر مصدق را بر خود گرفت و... هکذا... و نتیجه این نوع انحصارطلبی، انحصارطلبی­ های متضاد بود که بعداً به وجود آمد... دکتر یزدی به همه حرف ­ها و انتقادهای من با سکوت کامل گوش داد و خیلی آرام گفت شاید هم در بعضی موارد حق با شما باشد، ولی این راه و رسم انسانی و اخلاقی ­ای نیست که کسانی را که یک عمر در راه انقلاب و اسلام مبارزه کرده­اند کنار بگذارند... که البته من هم این حرف ایشان را تأیید کردم.»(ص ۵۴)

مشخصات

چاپ اول این کتاب در ۳۵۲ صفحه، قطع رقعی، تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۴۰۰۰ تومان در تابستان ۱۳۹۷ منتشر شده است. تاکنون خاطرات مستند خسروشاهی درباره شخصیت ها و جریانات زیر منتشر شده است:  علامه طباطبایی، آیت الله طالقانی، امام موسی صدر، آیت الله مشکینی، شهید نواب صفوی، استاد سید جلال الدین آشتیانی، آیت الله هاشمی رفسنجانی، ابراهیم یزدی، محمدعلی جمال زاده، احمد بن بلا (الجزایر)، دکتر حسن ترابی (سودان)، روژه گارودی (فرانسه)، نشریات مخفی حوزه علمیه قم، مشروطه مشروعه و علمای تبریز، تاریخ نگاری معاصر و کودتای ۲۸ مرداد، طرح مرکز فرهنگی اسلامی اروپا، حزب خلق مسلمان. به زودی خاطرات مستند ایشان درباره امام خمینی، مقام معظم رهبری، شهید مطهری، شهید بهشتی، شیخ آقابزرگ تهرانی و محمدحسنین هیکل (مصر) و سه مجموعه مفصل «خاطرات درباره شخصیت های علما و بزرگان حوزه»، «خاطرات درباره شخصیت های فرهنگی و سیاسی داخلی»، «خاطرات درباره شخصیت های بین المللی و نهضت جهانی اسلام» منتشر می شود.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

آخرین مهلت ثبت‌نام رشته‌های بدون آزمون کنکور اعلام شد

اشتباه عجیب و غریب علی ضیا روی آنتن زنده

پرویز پرستویی: حکایت عادل فردوسی‌پور مانند استاد شجریان است

آیپدهای جدید اپل رونمایی شد +تصاویر

قدر بهار و فرصت جوانی را بدانید

دانشگاه تهران در «ساعت زمین» خاموش می‌شود

تاسف ساعد سهیلی از کرایه پسته برای سفره هفت‌سین + عکس

یک فروند کشتی در بندر شهید رجایی غرق شد

امکان تکمیل مدارک آزمون تکمیلی تخصصی پزشکی فراهم شد

۱۰ نفر برتر آزمون دستیاری معرفی شدند/ دفترچه در حال ویرایش است

رامبد جوان: می‌خواهم بچه‌داری کنم

واکنش مهناز افشار به حذف عادل فردوسی‌پور از برنامه «۹۰»/ عکس

رونمایی اپل از آی پد ایر و آی پد مینی جدید

نخستین عمل جراحی مغز با اینترنت «۵جی» انجام شد

امتیازات ویژه دانشگاهها برای گذراندن فرصت مطالعاتی در صنعت

جت‌اسکی‌سواری در خیابان‌های قائم‌شهر + عکس

با مصرف خرما باهوش‌ترباشید

ژاپنی‌ها با ایجاد انفجار از عمق یک سیارک نمونه برداری می‌کنند

نوروز نوید می‌دهد همیشه آغازی دوباره ممکن است

چیزی که در ۹۰ حذف شده دیشب قرار بود پخش شود +عکس

شاسی‌بلند جدید مرسدس‌بنز در خیابان‌های تهران +عکس

گرانی وحشتناک تاکسی‌های اینترنتی +عکس

واکنش اینستاگرامی رامبد جوان به حذف عادل فردوسی پور از برنامه نود + عکس

سلطان ترقه هم پیدا شد! +عکس

پست جدید علی کریمی در اینستاگرام + عکس

چهارشنبه‌سوری چی بود، چی شد! +عکس

تیپ دهه شصتی دی‌کاپریو و برد پیت + عکس

۳ سناریوی ساخت ماهواره در دانشگاه امیرکبیر

حداقل دستمزد٣۶.۵درصد افزایش یافت/ سایر سطوح ۱۳درصد+۲۶۱هزار تومان

راه‌های تشخیص روغن سوزی موتور خودرو

دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر + عکس

شاسی‌بلند جدید مرسدس‌بنز در ایران + عکس

توضیح احمدی نژاد در مورد عکس جنجالی با علی کریمی

بهنوش بختیاری هم به جمع حامیان فردوسی‌پور پیوست +عکس

واکنش ترامپ به حادثه تروریستی نیوزیلند

توضیحات فردوسی‌پور درباره علت واقعی پخش نشدن ۹۰

شوخی رهبر انقلاب با سن آیت الله جنتی

داعش به پایان خلافت خود اعتراف کرد

عظمت ملت ایران را برای دنیا تبیین کنید/سفارتخانه ها زمینه تبادل علمی و فرهنگی را مهیا کنند

تغییر و تحول در برنامه «نود» از سال آینده/ استفاده از ظرفیت «فردوسی‌پور» در برنامه‌های دیگر

واکنش کاربران توییتر به پایان فردوسی‌پور +تصاویر

ساخت قالیباف؛ ساخت حناچی! +عکس

اشکالات پایان نامه فردوسی پور/ رساله در حد مقطع دکتری نبود

صدا و نوردرمانی راه دیگری برای درمان آلزایمر

برپایی جشنواره بین‌المللی پروژه‌های دانش‌آموزی سینا

سنت‌های کهن، مانع فاصله میان انسان‌ها بود

طلبه‌ها به صورت جهادی پاکبان شدند +عکس

تلاش آرشیو اینترنت برای نجات مطالب گوگل پلاس

کتاب «پرسمان دانش‌آموزی» به چاپ سوم رسید

۳۵ میلیون ایرپاد به فروش رفت

سفرهای فضایی ویروس‌های خاموش را فعال می‌کند

بالن آرزوها خانه میترا حجار را به آتش کشید

۲۰ سال حبس برای وزیر دولت احمدی‌نژاد

معرفی استون مارتین والکری، شاهکار مهندسی انگلیس

دلایل ضعیف بودن ترمز دستی خودرو

گفتگوی مستقیم نخست وزیر نیوزلند با فیس بوک در مورد پخش زنده

مهلت انتخاب محل آزمون دستیاری فوق تخصصی تمدید شد

نتایج آزمون جامع علوم پایه و پیش کارورزی دانشگاه آزاد اعلام شد

شعار سال ۹۸ مرکز مشاوره دانشگاه تهران اعلام شد

فردوسی پور در َتلویزیون ماندنی شد

گوگل هم وارد گوشی‌های تاشو می‌شود

آغاز ثبت‌نام کارشناسی پیوسته و کاردانی ناپیوسته دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی

آخرین آمار داوطلبان کنکور اعلام شد/علوم تجربی‌ها بیشترین داوطلبان کنکور ۹۸

تشخیص مواد مخدر در کمتر از ۲ ثانیه

پدری که در حادثه نیوزیلند سپر بلای فرزندش شد +عکس

مسافران شمال ببینند؛ مازندران را آب برد +عکس

بازیگران لحظه گرگ و میش با گریم جوانی و میانسالی + عکس

کنایه سنگین طارمی به بعضی افراد +عکس

فروش فوری ۴ مدل خودرو امروز آغاز می‌شود +جدول

برف و کولاک در مسیر مسافران نوروزی +جزئیات

بهار با ابرماه آغاز می‌شود/ درخشش حداکثری ماه

لحظاتی که مردم با دیدن قیمت‌ها شوکه شدند +عکس

کنفرانس الهیات طبیعی و فطری در روشنگری آلمان برگزار می‌شود

آیا علم دینی محقق خواهد شد؟/ مدعای موافقین و منتقدین علم دینی

قاتل نیوزیلندی به اراضی اشغالی سفر کرده بود

سواد «هواکشی» مدیران شهری ظرف یک سال چند برابر شد/ جان مردم فقط در زمان قالیباف مهم بود؟! +عکس

امشب آخرین نود با اجرای فردوسی‌پور+عکس

این آنتی‌ویروس‌های بی‌خاصیت!

قیمت تبلیغات اینستاگرام افزایش می‌یابد

خلاصه وضعیت ما در سال ۹۷ +عکس

عیدی جالب صاحبخانه به مستأجر +عکس

روحانی پنکه‌ پیشرفته‌اش را هم به عراق برد! +عکس

مادر مرده‌ای که می‌خواست برق تهران را قطع کند +عکس

احمدی نژاد: مملکتی که با یه صحبت بهم می ریزه بذار بریزه + عکس

هشدار مجری معروف درباره وقوع یک فاجعه+عکس

صف کانادا خیلی شلوغه! +عکس

واریز سود سهام عدالت آغاز شد +جزئیات

آزاده نامداری هم از اجرای گلزار انتقاد کرد

هواپیمای ایرانی در فرودگاه دوحه دچار حادثه شد +عکس

برنامه ماه عسل برای همیشه تمام شد +عکس

توضیحات فردوسی‌پور درباره علت واقعی پخش نشدن ۹۰

قطر در حال خشکاندن خلیج فارس برای افزایش خاکش +عکس

ناگفته‌های فردوسی‌پور از سخت‌ترین سال کاری‌اش +عکس

نوروز ۵۰ سال قبل در تهران قدیم +عکس

مسافران شمال این عکس‌ها را ببینند!

افت ۸۰ درصدی فروش آجیل پس از تحریم خریدش

پراید و سمند ۲ میلیون افتادند؛ جدول نرخ‌ها

جزئیات مسلمان‌کشی گسترده در نیوزیلند +عکس

شغل جناب خان بعد از تعطیل شدن خندوانه

کشف ریل‌ ماشین دودی ناصرالدین شاه در شهرری +عکس

۳ جواد محبوب سینما و تلویزیون در یک قاب + عکس

بهنوش بختیاری هم به جمع حامیان فردوسی‌پور پیوست +عکس

تصویر قدیمی از رامبد جوان و پژمان بازغی در کنار هم +عکس

کوه‌خواری در گیلان برای ساخت ویلا+عکس

گول تخفیف‌های شب عید رو نخورید! +عکس

زیدان مازیار ناظمی را دور زد! +عکس

همه چیز درباره قاتل استرالیایی حمله نیوزیلند +عکس

۹ خودرو در آبگرفتگی زیرگذر در تبریز گیر کردند +عکس

سریال پرطرفدار قدیمی در نوروز بازپخش می‌شود

سلطان ترقه هم پیدا شد! +عکس