کد خبر: 28454
ف
حساب میلیاردی یک زلزله‌زده +عکس
صادق زیباکلام، سلبریتی سیاسی با ۵/۳ میلیارد تومان کمک مردمی چه می‌کند.

صبح نو: زلزله آبان ماه پارسال کرمانشاه اگرچه تلفات بسیاری به‌جا گذاشت و خسارت‌های زیادی را وارد کرد، اما پس‌لرزه‌های آن همچنان ادامه دارد. پس‌لرزه‌هایی که موجب شده حساب‌های بانکی برخی از چهره‌های معروف جامعه را که برای کمک به زلزله‌زدگان معرفی شده بودند، مسدود کند. صاحبان برخی از این حساب‌ها حتی احضاریه نیز دریافت کرده و برای ادای توضیحات به مراجع ذیصلاح مراجعه کرده‌اند، اما واقعیت، پرسش افکار عمومی درباره سرنوشت این کمک‌هاست که رقم آن‌ها حتی چند میلیارد تومان را هم رد کرده است.


از فردای روزی که زلزله، کرمانشاه و شهر‌های محدوده غرب ایران را لرزاند و به خصوص شهرستان سرپل ذهاب را با بیشترین خسارت‌ها روبه‌رو کرد، سیل کمک‌های مردمی به سمت غرب کشور سرازیر شد. آن روز‌ها کانکس و نبود سرپناه یکی از اصلی‌ترین کمبود‌هایی بود که با توجه به سرمای هوا و بارندگی‌ها بیشتر از همه به چشم آمد. بسیاری از سلبریتی‌ها یا همان چهره‌های معروف جامعه نیز راهی غرب کشور شدند. آن زمان بازدید‌های پی‌در‌پی این چهره‌ها از چادر‌ها و زندگی سخت اهالی کرمانشاه به نوعی موجب تشدید زحمت و رنج ساکنان این مناطق می‌شد. با این وجود برخی چهره‌های شناخته‌شده، چون آقای صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران و از نظریه‌پردازان اصلاح‌طلبان نیز با همراهی دختران خود راهی غرب کشور شد تا از خسارت‌های زلزله بازدید کند.


سابقه حضور صادق زیباکلام در مناطق کردنشین کشور به فروردین سال‌۵۸ باز می‌گردد. همان زمان که قرار شد به دعوت دولت موقت و برای حل‌و‌فصل مسائل کردستان با شهید دکتر مصطفی چمران همکاری کند. اگرچه آن زمان مسائل پیش آمده موجب شد او نتواند کاری انجام دهد، اما این‌بار هم مراجعه او به مناطق کردنشین کشور برای کمک به زلزله‌زدگان برایش دردسر درست کرده به‌طوری‌که خود وی در این‌باره گفته است: نذر کرده است تا حساب معرفی شده برای واریز کمک‌های مردمی مسدود شود.

دهکده می‌سازیم!
صادق زیباکلام اواخر دی‌ماه سال‌۹۶ و به مدت چهار روز به کرمانشاه سفر کرد. او در این سفر به سرپل‌ذهاب رفت. از روستای سرذهاب قادری بازدید کرد و روستا‌های دیگر را هم در مسیر دید. او به تازگی گفته است که در روز‌های اولی که کمک‌های مردمی به حسابش واریز و راهی مناطق زلزله‌زده شد، تصمیم داشته با این پول کانکس و تخم‌مرغ و لوازم بهداشتی بخرد، اما این استاد دانشگاه پس از انجام سفر خود به کرمانشاه و تعجب و حیرت از رقم بالای کمک‌های واریزی مردم به حساب بانکی‌اش گفت که قصد دارد برای رفع فقر در مناطق کردنشین اقدام کند نه اینکه فقط با چادر و کانکس بین مردم آن منطقه کمک شود.
ساخت روستایی به‌نام «دهکده امید» بر اساس توسعه پایدار هدفی بود که این تئوریسین جبهه اصلاحات اعلام کرد. به گفته وی قرار بود این روستا سیستم فاضلاب داشته باشد تا آب و خاک آلوده نشود و مواد مغذی فاضلاب نیز تبدیل به کمپوست شود برای استفاده در کشاورزی. ایجاد مجتمع فرهنگی در کنار روستا برای توانمندسازی زنان، ساخت کتابخانه و حتی سالن سینما از دیگر اهداف مورد اشاره زیباکلام بود. کلام‌هایی که زیبا بودند، ولی پس از گذشت یک‌سال هنوز اجرایی نشده‌اند.

به‌خاطر اشک‌های دخترم
در‌حال‌حاضر سوال مهم افکار عمومی مقدار پولی است که به حساب این چهره شاخص جریان اصلاحات واریز شده، اما مشخص نیست چه سرنوشتی پیدا کرده است. روزنامه شرق ابتدای بهمن‌ماه سال قبل گزارشی منتشر و در آن ادعا کرد که صادق زیباکلام ۴/۳ میلیارد تومان از بابت کمک‌های مردمی واریزی داشته است. البته او در گفت‌و‌گویی که روز یکشنبه با شهروند داشته اعلام کرده این رقم ۵/۳ میلیارد تومان بوده است و، چون در طول یک‌سال گذشته که تقریبا کاری برای ساخت دهکده امید انجام نشده ۳۰۰ میلیون تومان نیز سود به این رقم اضافه شده و هم اکنون سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان پول در حساب صادق زیباکلام وجود دارد. این سرمایه در حالی طی یک‌سال گذشته سود نیز دریافت کرده است که مشخص نیست چرا این استاد دانشگاه در طول یک‌سال گذشته اقدامی برای ساخت دهکده امید انجام نداده است. او که به‌دلیل پاسخگویی به شبهه موجود درباره پول میلیاردی موجود در حسابش برای ادای توضیحات به اداره آگاهی رفته و چهار ساعت مشغول پاسخگویی بوده، اعتقاد دارد یک زلزله‌زده است. البته این چهره دانشگاهی کشور اعلام کرده که با وجود تمام فشار‌ها و انتقادات هرگز قید پروژه دهکده امید را نخواهد زد. او درباره دلیل چنین تصمیمی نیز گفته است که تاکنون یک نفر از تهران برای کُرد‌ها تصمیم نگرفته بلکه برای نخستین‌بار از صفر تا صد یک پروژه را خود کُرد‌ها دارند انجام می‌دهند. او دلیل دیگر این اقدام را یک مساله غیرسیاسی و به عبارت دیگر اشک‌های دخترش اعلام کرده و با یادآوری خاطره سفر سال گذشته‌اش به کرمانشاه گفته: خاطرم است که ٢٣‌آبان شماره حساب اعلام کردم و خودم به همراه دخترانم لیلا و سارا راهی مناطق زلزله‌زده شدیم. در مناطق زلزله‌زده وقت چک‌کردن حسابم را نداشتم و آخر شب از خستگی خوابم برده بود که دخترم لیلا مرا از خواب بیدار کرد؛ بغض کرده بود و من ترسیده بودم و پرسیدم چه اتفاقی افتاده؟ گفت: بابا شماره حسابی که برای کمک‌های مردمی اعلام کردی بعد از ٤٨ ساعت از یک‌میلیارد رد شده و بعد بغضش ترکید و گفت: می‌ترسم این اعتمادی که مردم به شما کردند به هر دلیلی خراب شود، بنابراین به غیر از احترام به کُرد‌ها به‌خاطر اشک‌های دخترم هم به تلاشم ادامه می‌دهم.

همچنان ۳ میلیارد در حساب است
زیباکلام هفته گذشته با حضور در اداره آگاهی درباره پولی که در حسابش دارد توضیحاتی را ارائه کرده است. این چهره جبهه اصلاحات گفته است: تا الان ٣٠٠‌میلیون تومان بهره به ٣‌میلیارد و ٥٠٠‌میلیون تومان تعلق گرفته و به ٣میلیارد و ٨٠٠‌میلیون تومان رسیده است. ما تا به الان ٨٠٠‌میلیون تومان برای همان تری‌دی‌پنل‌ها و پنجره‌های دوجداره هزینه کرده و حدود ١٠٠ دستگاه کانکس هم خریده‌ایم؛ بنابراین ما همچنان سه میلیارد در حساب‌مان داریم که قرار است آن را هم صرف تصفیه‌خانه، خانه روستایی و مزرعه خورشیدی کنیم.

اعتراض مردم کرمانشاه کاملا درست است!
ماجرای بلوکه شدن حدود ۵/۳ میلیارد تومان وجه نقد در حساب صادق زیباکلام حتی صدای اهالی کرمانشاه را هم درآورده است. مشکلی که صادق زیباکلام درباره آن گفته: مردم زلزله‌زده کرمانشاه یک اعتراضی به من دارند که البته اعتراض‌شان هم کاملا درست است. اعتراض آن‌ها این است که این ۵/۳‌میلیارد برای همه ٢٠٠‌هزار نفر زلزله‌زده بوده و باید این پول را به‌صورت عادلانه بین همه آن‌ها توزیع می‌کردیم، ولی الان این پول را فقط در یک روستا هزینه می‌کنیم. ببینید! این موضوع از نظر فلسفه اخلاق و عدالت کاملا حرف درستی است، اما اگر می‌خواستیم این ٣‌میلیارد را بین ٢٠٠‌هزار نفر تقسیم کنیم یا مثلا کانکس بخریم حداکثر ٣٠٠ تا کانکس می‌شد! بنابراین ما تصمیم گرفتیم در روستایی که مرکزیت دارد پروژه‌ای ماندگار بسازیم تا مردم برای همیشه از آن استفاده کنند. اگر پول را تقسیم می‌کردیم به هر نفر یک شانه تخم مرغ می‌رسید.

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

درخواست وزارت‌خارجه برای خرید «۵۲۵ کت و شلوار درجه یک» و ۷۰۰ گلدان رز/ دیپلمات‌های تهران‌نشین چقدر «قهوه گُلد» و «کافی‌میت» مصرف می‌کنند؟! +سند

این دختر با یک دندان بزرگ به دنیا آمد +عکس

ماشین‌های آمریکایی و آلمانی در چهارراه ولیعصر دهه ۴۰ +عکس

ازدواج جنجالی بازیگر زن سینمای ایران با یک دیپلمات +عکس

سخنان عجیب خانم بازیگر درباره مضرات گوشت روی آنتن زنده تلویزیون +عکس

بهرام رادان زمانی که قرتی بود! +عکس

روان‌شناسی سیاسی منتشر شد

چهل و نهمین «کارگاه فلسفه اخلاق» برگزار می‌شود

متلک سنگین آقای بازیگر به حسن روحانی +عکس

تبریک خاص اشکال خطیبی برای همسرش +عکس

میزان مصدومیت کاپیتان پرسپولیس اعلام شد +جزئیات

ازدواج خطرناک بازیکن رئال مادرید +عکس

جواد خواجوی سلبریتی مشهدی اینستاگرام بازیگر شد +عکس

احتمال استیضاح وزیر صنعت به خاطر گرانی خودرو +جزئیات

بچه لاک پشتی که قلبش خارج از بدن می‌تپد +عکس

فسیل عنکبوت ۱۱۳ میلیون ساله با چشمان درخشان کشف شد

دستکاری دی ان ای برای پاک کردن خاطرات تلخ از مغز

کشف جمجمه انسان ۵۶۰۰ ساله در ساحل رودخانه تایمز

همه باید نسبت به بیانیه رهبر انقلاب احساس مسؤولیت کنند/ هرگز رفتار غیرمسؤولانه اروپا را نمی‌پذیریم

تحولات سریع علم بازنگری در رشته‌های دانشگاهی را الزامی کرده است

اطلاعات کارت‌های اعتباری کاربران دستگاه‌های کارت‌خوان لو رفت!

یک قمر جدید در منظومه شمسی کشف شد

معرفی تنها شاسی‌بلند جگوار؛ حضوری تازه برای برندی قدیمی

فراخوان یازدهمین جشنواره مستقل فیلم کوتاه دانش‌آموزی

بازیکن تیم ملی فوتسال بانوان ایران تهدید شد!+عکس

با ۴۰ میلیون تومان چه خودرویی بخریم؟

توسعه فناوری های دیجیتالی را جدی بگیریم/به نسبت هر ۱۰۰ نفر در کشور ۱۲۹ خط تلفن وجود دارد

خانم بازیگر اولین عکس بدون آرایشش را منتشر کرد +عکس

اعضای هیئت علمی پیام نور به ماموریت آموزشی می روند

جزئیات اولین جلسه محاکمه برادر رئیس جمهور لو رفت +عکس

درس خواندن ۲۸۰۰ دانش‌آموز اُتیسمی

افزایش بهای آب، برق و گاز در سال جدید +جزئیات

برنامه رضا رشیدپور تعطیل شد +عکس

رهاورد ژاپنی ها برای یک آشنای قدیمی؛ نسل جدید تویوتا هایس رونمایی شد

تالیف کتاب «مهارت آموزی» برای دانش‌آموزان اوتیسم

فردا آخرین مهلت دریافت کارت آزمون دکتری/برگزاری آزمون روز جمعه

مشخصات گلکسی اس 10 لو رفت

درآمد چند میلیارد دلاری از تولید ویدیو در یوتیوب و اینستاگرام!

الزام دو وزارتخانه برای ارائه برنامه اشتغال دانشجویان/بررسی نحوه ورود ستاد نقشه به بیانیه رهبری

عضویت در FATF سودی برای کشور ندارد/روحانی از پاسخگویی فرار می‌کند

کسانی که مدعی طلب فکر و حرف جدید هستند بیانیه رهبری را با دقت بخوانند

اگر آیفون نباشد، چه بر سر اپل می‌آید؟

پرداخت کمک مالی با یک استیکر اینستاگرامی!

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام کنکور

هزینه عروسی لاکچری بازیکن استقلال +جزئیات

افزایش نجومی شهریه‌های دانشگاه آزاد +جدول

ترافیک مرسولات پستی در سراشیبی کاهش

بازیگر زن سریال پایتخت مدلینگ لباس عروس شد +عکس

امام موسی صدر نگاه کارکردگرایانه به دین داشت/ مدارا با نسل جوان

سوپر اسپرت انگلیسی با تیونینگ آمریکایی؛ عملکرد عجیب مکلارن 600LT هنسی

سایت ثبت گوشی مسافری به زودی بسته می‌‌شود

حذف تدریس مدیران مدارس از سال آینده

این قابلیت را در مرورگر خود فعال کنید

مشمولان طرح اجباری می‌توانند در آزمون ارشد علوم پزشکی شرکت کنند

آقای ترامپ به فریاد ما برس! +عکس

تصویری زیبا از بارش برف در حرم رضوی +عکس

جمعی از اشرار تهران در دوره قاجار +عکس

تصویر دیده نشده از رهبر انقلاب در جبهه +عکس

تیپ جدید همسر آقای بازیگر با رنگ موی بلوند! +عکس

پسته خارجی بخریم، ارزون‌تره! +عکس

پراید هر چی گرون‌تر، فروش بیشتر! +عکس

پروژه کمرنگ‌کردن فردوسی‌پور ادامه دارد +عکس

پاسخ تند طالقانی به سخنان علی مطهری +جزئیات

بازیگرانی که روحانی شدند +عکس

پرسپولیسی ها خون دادند +عکس

اخراج میلیاردی آقای خاص! +عکس

با این همه عیدی چیکار کنیم؟ +عکس

کشف مشروبات الکلی لاکچری با روکش طلا در تهران +عکس

علف‌ها برای رشد، ژن‌های همسایه خود را می‌دزدند

تیپ متفاوت خانم بازیگر روی فرش قرمز +عکس

چرا دلار هر روز گران تر می شود؟ +جزئیات

مدل موی ترامپ و کیم محبوب مردم ویتنام +تصاویر

ظریف: از کریمی و وریا غفوری دلخور نیستم +عکس

علی دایی این تصویر را برای اثبات عمل به قولش منتشر کرد +عکس

آب هم گران می‌شود +جزئیات

برادر رئیس جمهور بعد از دادگاه امروز +عکس

گریم جدید مهدی سلطانی در سریال سیروس مقدم +عکس

تیپ تمام سبز لیلا اوتادی مقابل دوربین‌ها +عکس

دوچرخه سواری و نرمش صبحگاهی شهردار تهران در یک روز+عکس

امام‌ جمعه اهواز پس از بازگشت از انگلیس استعفا داد+عکس

تصویر یک مرغ منجمد در فضای مجازی جنجالی شد +عکس

اسامی امضاءکنندگان طرح استیضاح روحانی لو رفت +عکس

اینم عاقبت کمک به گداها! +عکس

ماجرای جنجالی درگیری گشت ارشاد در نارمک و شلیک هوایی +عکس

استقبال شگفت‌انگیز از پیش‌فروش ساپیا! +عکس

برادر رئیس جمهور بعد از دادگاه امروز +عکس

علی دایی این تصویر را برای اثبات عمل به قولش منتشر کرد +عکس

واکنش منفی کابران به برنامه آمریکایی احسان علیخانی +عکس

هشدار درباره بارش برف و کولاک زمستانی +جزئیات

پخش تعجب برانگیز کلیپ مایکل جکسون در شبکه سه! +عکس

یک روز معمولی در هند +عکس

واکنش جنجالی علی کریمی به حرف‌های ظریف +عکس

تصویر متفاوت الناز شاکردوست در ساحل استانبول +عکس

اینم مهمون دزدی دربرنامه تلویزیونی! +عکس

جزئیات اولین جلسه محاکمه برادر رئیس جمهور لو رفت +عکس

پراید هر چی گرون‌تر، فروش بیشتر! +عکس

تنبیه مجری جنجالی مسابقه‌ تلویزیونی +عکس

پدر و پسر واقعی سریال لحظه گرگ و میش را می شناسید؟ +عکس

پاسخ دندان شکن تهمینه میلانی به سخنان افخمی +عکس

چرا دلار هر روز گران تر می شود؟ +جزئیات

نوروز امسال منتظر این برنامه محبوب از تلویزیون نباشید +عکس

حرکت جنجالی دژاگه روی بازیکن استقلال +عکس

برف، باران و کاهش دما به زودی در سراسر کشور +جزئیات

تصویری که اشکتان را در می‌آورد +عکس

رامبد جوان و خانواده در پشت صحنه یک تئاتر +عکس

میزان جوایز نقدی برندگان سیمرغ اعلام شد +جزئیات

گوسفندهای بدون پلاک به پارکینگ منتقل شدند! +عکس

الناز شاکردوست در کنار دوستان کوچکش +عکس

تصویر اختصاصی حسن روحانی روی جلد مجله نیوزویک +عکس

ماشین‌های آمریکایی و آلمانی در چهارراه ولیعصر دهه ۴۰ +عکس