کد خبر: 28601
ف
با تنها کلانتری کاملا زنانه ایران آشنا شوید
تنها کلانتری خاص زنان در کشور است. حوزه استحفاظی‌شان کاملا زنانه است و هر گونه ورود آقایان با هماهنگی قبلی با رئیس کلانتری امکان‌پذیر است. در ورودی آن با کلانتری مصلی یکی است اما ساختمانی کاملا مجزا دارند و آن‌طور که خدیجه خزایی، رئیس کلانتری، می‌گوید مأموریت‌هایشان نیز خاص و تعریف‌شده و به‌نوعی زنانه است.

به گزارش ثریا، از مشاوره و حل و فصل دعواهای خانوادگی گرفته تا دستگیری مجرمان و سارقان خطرناک زن و اقدامات اطلاعاتی. مأموریت‌هایشان هم فقط منحصربه منطقه6 نیست و سراسر شهر را دربرمی‌گیرد و در تمام شبانه‌روز آماده‌باش‌اند تا به محض اعلام مأموریت، خود را به محل برسانند. خانم رئیس جدید هشت‌ماه است که از حوزه مددکاری و مشاوره به این بخش پرماجرا منتقل و به‌سمت جدید خود منصوب شده است. او که مشاور انتظامی در فرمانداری مشهد است و عضو کمیسیون زنان، بعد گرفتن مجوز قانونی گفت‌وگو با شهرآرامحله طبق ضوابط سازمانی، با این شرط که هیچ‌گونه آماری نمی‌تواند ارائه دهد و جزئیات عملیاتی را بازگو کند، به مناسبت هفته ناجا از نخستین کلانتری زنان کشور می‌گوید.

سرنخ‌های شهروندان
با یک نگاه گذرا به عناوین اتاق‌ها می‌توان فهمید که هر چه در یک کلانتری مردانه است در این کلانتری زنانه نیز هست؛ مشاوره و آموزش، آگاهی و اطلاعات و عملیات و حتی احترام‌های نظامی به همدیگر.
سرگرد خدیجه خزایی می‌گوید: « همه دوایر را در مجموعه خودمان داریم. پیشگیری، آموزش، آگاهی، مشاوره و... گرچه وقتی این کلانتری به طور رسمی در سال82 آغاز به کار کرد بیشتر هدفش رفع و پیشگیری و برخورد با آسیب‌های اجتماعی و موارد مجرمانه خاص بانوان در اطراف حرم مطهر رضوی بود.»
اما این کلانتری مشکلات خاص زنان را مدنظر داشته و دارد؛ برای اینکه شأن زن بیش از پیش حفظ شود: «رفته رفته دامنه فعالیت این مجموعه گسترش یافت. برخی افراد آسیب‌دیده به‌طور خودمعرف به ما مراجعه می‌کنند تا کمکشان کنیم. برخی هم می‌خواهند ما ریش‌سفیدی کنیم تا اختلاف خانوادگی‌شان برطرف شود. بعضی مواقع شهروندان به ما سرنخ می‌دهند که مثلا در فلان گوشه شهر باند خلافکار زنانه در حال ارتکاب جرم است و به‌محض دریافت اطلاعات گروه‌های تجسس ما برای دریافت اطلاعات وارد عمل می‌شوند و درصورت محرزشدن آن نمونه گزارش‌شده، تهدیدکننده جان و مال و ناموس مردم را دستگیر می‌کنند.»

نواختن زنگ انضباط اجتماعی
خانم رئیس اقدامات فرهنگی و آموزشی را هم تاکنون از نظر دور نداشته و معتقد است: « برای ما اصل پیشگیری از وقوع جرم، مقدم است؛ بر اساس همین اصل برای آموزش مسائل مختلف خاص زنان و دختران به‌طور برنامه‌ریزی‌شده طی سال به مدارس دخترانه یا مساجد یا مراکزی که از ما دعوت کنند می‌رویم و آن‌ها را نسبت به خطراتی که احتمالا تهدیدشان می‌کند، آگاه می‌کنیم.»
خزایی قرار است برای هفته ناجا به مدارس مختلفی برود: « به مناسبت هفته ناجا در برنامه‌مان گنجانده‌ایم به 6مدرسه از مقطع ابتدایی تا دبیرستان در همه مناطق شهر برویم و متناسب با سن بچه‌ها آموزش‌هایی ارائه دهیم. به‌ویژه آن‌ها از موضوعاتی همچون آسیب‌های تلفن همراه و فضای مجازی استقبال می‌کنند. نوع بازگوکردن مطالب و نحوه ارتباط‌گرفتن با بچه‌ها هم خیلی مهم است. سعی می‌کنیم صمیمانه با آن‌ها حرف بزنیم. بعد گفت‌وگوی ما بچه‌ها حرف‌های در گوشی که حتی نمی‌توانند با مشاوره یا اعضای خانواده‌شان در میان بگذارند به ما می‌گویند و این یعنی اینکه توانسته‌ایم اعتماد آن‌ها را جلب کنیم.»
او این را نیز می‌گوید: « در یکی از روزهای هفته نیروی انتظامی که در آن هستیم قرار است در همه مدارس شهر زنگ انضباط اجتماعی نواخته و پیام فرماندهی ناجا قرائت شود.»

اشتباه رایج
علاوه‌بر مدارس، یکی از دیگر از جاهایی که پلیس بانوان حضور پیدا می‌کند مهدکودک‌هاست تا آموزش را از سنین پایه شروع کند: « گاهی آموزش‌های نادرست برخی خانواده‌ها باعث می‌شود که کودکان نسبت به پلیس ذهنیت منفی پیدا کنند، مثلا اینکه «اگر این‌کار را انجام دهی، آقا پلیس می‌آد می‌بردت»؛ در صورتی که باید پلیس به‌عنوان نماد امنیت و اقتدار و حامی به کودک معرفی شود.

ایجاد احساس ناامنی برای سارقان حرفه‌ای
« پلیس‌های زن مقتدر ما آن‌طور وارد عمل شده‌اند که برخی سارقان حرفه‌ای وقتی بفهمند نیروهای ما وارد عمل شده‌اند، در آن محدوده ظاهر نمی‌شوند.» این را رئیس کلانتری بانوان می‌گوید و ادامه می‌دهد:« گاهی همکاران ما در مسیرهای خاص اتوبوس و ایستگاه‌ها به‌طور مداوم گشت‌زنی دارند یا در محدوده‌های خاص که سارقان حرفه‌ای دام پهن می‌کنند. اما به‌جرئت می‌توانم بگویم در حال حاضر این زنان سارقان و خلافکار با وجود همکاران ما احساس ناامنی می‌کنند و به محض دیدن همکاران ما در محل ظاهر نمی‌شوند.» او این نکته را هم اضافه می‌کند: در شهریور ماه امسال چند باند سرقت را متلاشی کرده‌ایم.

هم مادر هم پلیس
زنان اینجا هم همسرند و مادر و هم پلیس. اما به‌طور حتم توانسته‌اند که بین این2 توازنی برقرار کنند تا پلیس زن بمانند. سرگرد خزایی بر این موضوع صحه می‌گذارد و می‌گوید: «پلیس زن‌بودن کار آسانی نیست. باید با متهم سر و کله بزنی. در خانه هم مثل یک بانوی خانه‌دار، هم زن باشی و هم مادر. معتقدم با مدیریت زمان می‌توان موفق بود. گرچه همکاران در این مجموعه هوای هم را دارند. مثلا اگر پلیسی ازدواج کرده باشد یا صاحب فرزندی شود و... مراعات حالش می‌شود چون اولویت هر زنی خانه و خانواده است. اگر فضای خانوادگی یک زن خوب و با آرامش باشد، مطمئنا در کار و مأموریت‌هایش نیز موفق است.»

احترام به پلیس زن
به گفته خانم رئیس، هرجا پلیس زن حضور پیدا می‌کند احترام ویژه‌ای برایشان قائل‌اند. او این موضوع را این‌گونه تفسیر می‌کند: « خانم‌های پلیس توانسته‌اند جایگاه خود را تثبیت کنند چون آن‌ها به ظرایف و جزئیات توجه بیشتری دارند به‌ویژه در فرایند بازجویی یا مشاوره زنانه، خانم‌های پلیس بازدهی خوبی دارند و بیشتر خانم‌ها شامل متهم یا آسیب‌دیده و در معرض آسیب حرف‌های دلشان را با ما در میان می‌گذارند.»

خاطره خوش
«شغل ما هر روزش خاطره است. همکاران ما در هر مکانی که اعلام نیاز شود حضور دارند.» این را خزایی می‌گوید و می‌افزاید:« سال گذشته در میدان بیت‌المقدس در حال گشت‌زنی بودم. متوجه شدم تلفن همراه بانویی اصفهانی را سرقت کردند. فوری وارد عمل شدیم و سارق را شناسایی و دستگیر کردیم. زائر اصفهانی به‌دلیل سرعت عمل پلیس غافلگیر شده بود.»

جرئت و صبوری
شاید شما از آن بانوانی باشید که بخواهید پلیس شوید. قطعا این شغل هم مثل دیگر مشاغل پیش‌فرض‌هایی می‌طلبد. سرگرد خزایی دراین‌باره می‌گوید:« اکنون فقط از طریق دانشگاه افسری جذب نیرو داریم. خانم‌ها با داشتن دیپلم وارد دانشگاه افسری (مجتمع آموزش عالی زنان پلیس به نام کوثر) می‌شوند. این گروه از متقاضیان باید در آزمون سراسری شرکت و رشته علوم‌انتظامی را انتخاب کنند. اگر در کنکور قبول شوند مراحل گزینشی را پشت سر می‌گذارند. اگر در آن مراحل تأیید بشوند، برحسب آنکه کاردانی یا کارشناسی باشند دوره می‌بینند. گرچه این را دوستانه بگویم؛ اگر بانویی بخواهد پلیس شود در کنار دانش خوب و وضعیت جسمانی مناسب، باید صبور و جرئت‌مند باشد.»


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ازدواج خطرناک بازیکن رئال مادرید +عکس

جواد خواجوی سلبریتی مشهدی اینستاگرام بازیگر شد +عکس

احتمال استیضاح وزیر صنعت به خاطر گرانی خودرو +جزئیات

بچه لاک پشتی که قلبش خارج از بدن می‌تپد +عکس

فسیل عنکبوت ۱۱۳ میلیون ساله با چشمان درخشان کشف شد

دستکاری دی ان ای برای پاک کردن خاطرات تلخ از مغز

کشف جمجمه انسان ۵۶۰۰ ساله در ساحل رودخانه تایمز

همه باید نسبت به بیانیه رهبر انقلاب احساس مسؤولیت کنند/ هرگز رفتار غیرمسؤولانه اروپا را نمی‌پذیریم

تحولات سریع علم بازنگری در رشته‌های دانشگاهی را الزامی کرده است

اطلاعات کارت‌های اعتباری کاربران دستگاه‌های کارت‌خوان لو رفت!

یک قمر جدید در منظومه شمسی کشف شد

معرفی تنها شاسی‌بلند جگوار؛ حضوری تازه برای برندی قدیمی

فراخوان یازدهمین جشنواره مستقل فیلم کوتاه دانش‌آموزی

بازیکن تیم ملی فوتسال بانوان ایران تهدید شد!+عکس

با ۴۰ میلیون تومان چه خودرویی بخریم؟

توسعه فناوری های دیجیتالی را جدی بگیریم/به نسبت هر ۱۰۰ نفر در کشور ۱۲۹ خط تلفن وجود دارد

خانم بازیگر اولین عکس بدون آرایشش را منتشر کرد +عکس

اعضای هیئت علمی پیام نور به ماموریت آموزشی می روند

جزئیات اولین جلسه محاکمه برادر رئیس جمهور لو رفت +عکس

درس خواندن ۲۸۰۰ دانش‌آموز اُتیسمی

افزایش بهای آب، برق و گاز در سال جدید +جزئیات

برنامه رضا رشیدپور تعطیل شد +عکس

رهاورد ژاپنی ها برای یک آشنای قدیمی؛ نسل جدید تویوتا هایس رونمایی شد

تالیف کتاب «مهارت آموزی» برای دانش‌آموزان اوتیسم

فردا آخرین مهلت دریافت کارت آزمون دکتری/برگزاری آزمون روز جمعه

مشخصات گلکسی اس 10 لو رفت

درآمد چند میلیارد دلاری از تولید ویدیو در یوتیوب و اینستاگرام!

الزام دو وزارتخانه برای ارائه برنامه اشتغال دانشجویان/بررسی نحوه ورود ستاد نقشه به بیانیه رهبری

عضویت در FATF سودی برای کشور ندارد/روحانی از پاسخگویی فرار می‌کند

کسانی که مدعی طلب فکر و حرف جدید هستند بیانیه رهبری را با دقت بخوانند

اگر آیفون نباشد، چه بر سر اپل می‌آید؟

پرداخت کمک مالی با یک استیکر اینستاگرامی!

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام کنکور

هزینه عروسی لاکچری بازیکن استقلال +جزئیات

افزایش نجومی شهریه‌های دانشگاه آزاد +جدول

ترافیک مرسولات پستی در سراشیبی کاهش

بازیگر زن سریال پایتخت مدلینگ لباس عروس شد +عکس

امام موسی صدر نگاه کارکردگرایانه به دین داشت/ مدارا با نسل جوان

سوپر اسپرت انگلیسی با تیونینگ آمریکایی؛ عملکرد عجیب مکلارن 600LT هنسی

سایت ثبت گوشی مسافری به زودی بسته می‌‌شود

حذف تدریس مدیران مدارس از سال آینده

این قابلیت را در مرورگر خود فعال کنید

مشمولان طرح اجباری می‌توانند در آزمون ارشد علوم پزشکی شرکت کنند

آقای ترامپ به فریاد ما برس! +عکس

تصویری زیبا از بارش برف در حرم رضوی +عکس

جمعی از اشرار تهران در دوره قاجار +عکس

تصویر دیده نشده از رهبر انقلاب در جبهه +عکس

تیپ جدید همسر آقای بازیگر با رنگ موی بلوند! +عکس

پسته خارجی بخریم، ارزون‌تره! +عکس

پراید هر چی گرون‌تر، فروش بیشتر! +عکس

پروژه کمرنگ‌کردن فردوسی‌پور ادامه دارد +عکس

پاسخ تند طالقانی به سخنان علی مطهری +جزئیات

بازیگرانی که روحانی شدند +عکس

پرسپولیسی ها خون دادند +عکس

اخراج میلیاردی آقای خاص! +عکس

با این همه عیدی چیکار کنیم؟ +عکس

کشف مشروبات الکلی لاکچری با روکش طلا در تهران +عکس

علف‌ها برای رشد، ژن‌های همسایه خود را می‌دزدند

تیپ متفاوت خانم بازیگر روی فرش قرمز +عکس

چرا دلار هر روز گران تر می شود؟ +جزئیات

مدل موی ترامپ و کیم محبوب مردم ویتنام +تصاویر

ظریف: از کریمی و وریا غفوری دلخور نیستم +عکس

علی دایی این تصویر را برای اثبات عمل به قولش منتشر کرد +عکس

آب هم گران می‌شود +جزئیات

برادر رئیس جمهور بعد از دادگاه امروز +عکس

گریم جدید مهدی سلطانی در سریال سیروس مقدم +عکس

تیپ تمام سبز لیلا اوتادی مقابل دوربین‌ها +عکس

دوچرخه سواری و نرمش صبحگاهی شهردار تهران در یک روز+عکس

امام‌ جمعه اهواز پس از بازگشت از انگلیس استعفا داد+عکس

نام‌نویسی بیش از۴۹۹ هزار داوطلب در کنکور۹۸

رعد و برق در فصل تابستان با تغییرات اقلیمی مرتبط است

تصویر دیده نشده از ارسطوی پایتخت و همسرش +عکس

عکس جدید خانم بازیگر افزایش سن او را لو داد +عکس

بازیگر زن ایرانی در ۵۱ سالگی مدل شد! +عکس

هدیه غیرمنتظره لژیونر ایرانی به یک هوادار در لیگ فرانسه +عکس

استقبال شگفت‌انگیز از پیش‌فروش ساپیا! +عکس

ابداع زبان برنامه نویسی جدید برای هوش مصنوعی

۴۰ پیام مهم از بیانیه ۴۰ سالگی انقلاب

پیشنهاد ایران برای رزمایش ضد دزدی دریایی با مشارکت کشورهای حاشیه اقیانوس هند

گوشی جدید هواوی با دوربین ۴۰ پیکسلی در راه است

تصویر یک مرغ منجمد در فضای مجازی جنجالی شد +عکس

اسامی امضاءکنندگان طرح استیضاح روحانی لو رفت +عکس

اینم عاقبت کمک به گداها! +عکس

کشته شدن دو تماشاگر پرسپولیس قبل از بازی امروز +جزئیات

عکسی دیده نشده از رامبد جوان در دوران جهالت و سیگار +عکس

ماجرای جنجالی درگیری گشت ارشاد در نارمک و شلیک هوایی +عکس

استقبال شگفت‌انگیز از پیش‌فروش ساپیا! +عکس

برادر رئیس جمهور بعد از دادگاه امروز +عکس

علی دایی این تصویر را برای اثبات عمل به قولش منتشر کرد +عکس

واکنش منفی کابران به برنامه آمریکایی احسان علیخانی +عکس

هشدار درباره بارش برف و کولاک زمستانی +جزئیات

پخش تعجب برانگیز کلیپ مایکل جکسون در شبکه سه! +عکس

یک روز معمولی در هند +عکس

واکنش جنجالی علی کریمی به حرف‌های ظریف +عکس

اینم مهمون دزدی دربرنامه تلویزیونی! +عکس

تصویر متفاوت الناز شاکردوست در ساحل استانبول +عکس

تصویر دیده نشده از لحظه مرگ فروغ فرخزاد +عکس

پراید هر چی گرون‌تر، فروش بیشتر! +عکس

تنبیه مجری جنجالی مسابقه‌ تلویزیونی +عکس

پاسخ دندان شکن تهمینه میلانی به سخنان افخمی +عکس

پدر و پسر واقعی سریال لحظه گرگ و میش را می شناسید؟ +عکس

چرا دلار هر روز گران تر می شود؟ +جزئیات

نوروز امسال منتظر این برنامه محبوب از تلویزیون نباشید +عکس

این کارگردان اسرائیلی فیلمش را در تهران ساخته است +جزئیات

حرکت جنجالی دژاگه روی بازیکن استقلال +عکس

جزئیات اولین جلسه محاکمه برادر رئیس جمهور لو رفت +عکس

برف، باران و کاهش دما به زودی در سراسر کشور +جزئیات

تصویری که اشکتان را در می‌آورد +عکس

رامبد جوان و خانواده در پشت صحنه یک تئاتر +عکس

میزان جوایز نقدی برندگان سیمرغ اعلام شد +جزئیات