کد خبر: 31499
ف
راز تصادف منجر به مرگ همراهان آقای وزیر
محمد تقی نور بخش رئیس سازمان تامین اجتماعی و معاون پارلمانی اش عبدالرحمان تاج‌الدین که به همراه وزیر جدید کار و امور اجتماعی به گرگان سفر کرده بودند تا در مراسم کلنگ زنی چند طرح اقتصادی شرکت کنند بر اثر حادثه تصادف جان خود را از دست دادند.

به گزارش ثریا، محمدتقی، دومین نوربخش(58 ساله) شاغل در پست‌ها‌ی ارشد مدیریتی است که همچون محسن نور بخش رئیس اسبق بانک مرکزی در شمال کشور درگذشت. محسن نوربخش در نوشهر و محمد تقی نور بخش در ورودی غربی شهر گرگان دار فانی را وداع گفتند. علاوه بر سیل پیام‌ها‌ی تسلیت مقامات ارشد از محمدرضا عارف تا رئیس جمهور، این رخداد یک بار دیگر بحث نقاط حادثه خیز جاده‌ای، کیفیت خودرو و آموزش‌ها‌ی رانندگی را به صدر مباحث عمومی جامعه و رسانه‌ها تبدیل کرد. دیدگاهی مبنی بر وجود تقلب در خودروهای وارداتی از امارات (که برخی در همان کشور مونتاژ می‌شوند) در کنار چرایی عدم اختصاص بودجه کافی به 5000 نقطه تصادف خیز جاده‌ای کشور در حواشی این ضایعه تاسف برانگیز مطرح شده است. محمود صادقی این ضایعه را به جامعه‌ کارگری تسلیت گفت و علی ربیعی و محمد شریعتمداری وزرای فعلی و سابق کار هر دو در حاشیه صحبت از وی گریستند.

> کاروان مسئولین
این کاروان که شامل رئیس سازمان تامین اجتماعی، محمد شریعتمداری وزیر کار، معاون پارلمانی، مناف‌ها‌شمی استاندار گلستان، مصطفی‌ها‌شمی استاندار گیلان، هیئت همراه، محافظین، اسکورت پلیس و پیش قراول راهور بود، در نقطه‌ای موسوم به شصت کلا در راه بازگشت از مراسم کلنگ زنی از علی آباد کتول، به اصرار نوربخش ( بنا بر گفته‌ها‌ی استاندار گیلان ) عازم بازدید از بیمارستان جرجانی می‌شوند. ناگهان تویوتا لندکروز سفید رنگی که سرنشینانش شامل راننده، نوربخش، تاج الدینی و یک مدیر کل بودند از ناحیه در عقب (سمت شاگرد) با یک تریلی برخورد می‌کند. شدت تصادف به حدی بوده است که به گفته خبرنگاران همراه ، صندلی‌ها‌ی عقب پر از خون شده است، بلافاصله آنها به همان بیمارستانی که قرار بود از آن بازدید کنند منتقل می‌شوند. مناف‌ها‌شمی استاندار گلستان در این باره می‌گوید: «کاروان ما شامل چند خودرو پشت سر هم به سمت شهر در حرکت بود که یک کامیون با سرعتی بالا منحرف شد و با ماشین اول برخورد کرد. ما به همراه آقای وزیر در ماشین پشت سری و با فاصله کمی از خودروی مرحوم نوربخش بودیم » دو نفر از مصدومان از جمله یکی از مدیران کل تامین اجتماعی به صورت سر پایی مداوا شدند، اما به گفته علی نقی مداح جراح بیمارستان حکیم جرجانی گرگان «متاسفانه تلاش‌ها‌ی تیم پزشکی برای نجات جان این دو نفر اثر گذار نبود و به دلیل شدت جراحات جان خود را از دست دادند.» علی ربیعی در مراسم تشییع اولیه‌ای که برای او در گرگان برگزار شد، در حالی که می‌گریست گفت: « آن روز آمدم محمودآباد که کلنگ بزم، زنگ زدم آقای نوربخش، گفت زمینش مشکل داره، کلنگ نزن، قسمت آن بود که امروز خودش برای افتتاح همان پروژه بیاید، او و تاج‌الدینی همیشه با هم بودند، این دو حیف بودند که در بستر بمیرند، باید اینگونه و در راه خدمت جان می‌دادند» مراسم تشییع محمد تقی نوربخش از مقابل بیمارستان میلاد برگزار شد و تاج الدینی قرار است از مقابل خانه کارگر اصفهان ( تشکیلاتی که به آن وابسته بود ) تشییع گردد.

> مرد متواضع
نوربخش که یک ارتوپد مشهور بود، از سال 1392 پس از سعید مرتضوی سکان سازمان تامین اجتماعی را در دست گرفت، حتی منتقدانش نیز به تواضع و فروتنی اش که از خصوصیات فردی او بود، اذعان می‌کردند. محمدرضا نور محمدی خبرنگار درباره او می‌گوید: «خبر درگذشت دکتر نوربخش رو که شنیدم، یاد خاطره‌ای از تنها مواجهه‌ای که باهاش داشتم، افتادم؛چند سال پیش، با جهانگیری به یکی از استانها رفته بودم، توی مسیر برگشت، تقریبا همه صندلیهای هواپیما پُر بود، همینطور که مشغول خبر خواندن بودم، ردیف آخر کنار یه آقایی که نمی‌شناختمش... یه جا پیدا کردم و نشستم، تلفنم که تموم شد، کناریم پرسید خبرنگار کجایی، منم جوابش رو دادم و ازش پرسیدم که شغلش چیه، گفت «کارمندم»، بهش گفتم که بیشتر بهتون میاد که از مدیران باشید، با خنده جواب داد و گفت «کارمند وزارت کارم»، منم سمج‌تر پرسیدم که کدوم قسمت کار می‌کنی، اونم گفت تامین اجتماعی.


دیگه مکالمه‌مون تموم شده بود که جهانگیری اومده بود بخش عادی پرواز و به محافظا و خبرنگارا سلام و خسته نباشید می‌گفت؛ به آخر هواپیما و ردیف ما که رسید یهو با ناراحتی به آقایی که کنارم نشسته بود، گفت: دکتر نوربخش اینجا چه کار می‌کنی؟... جای شما که اینجا نیست، پاشو بریم جلو [منظور از جلو، اول هواپیماست که محل نشستن مقامات هستش] ، نوربخش هم گفت که اینجا جام خوبه و راحتم، خلاصه که بعد از اینکه جهانگیری کلی اصرار کرد، نوربخش باهاش رفت و صندلی کنارم خالی شد.» احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مجلس درباره او گفت :« دوهفته قبل نامه فردی که توان پرداخت حق بیمه نداشتند را در مجلس به مرحوم دکتر نوربخش دادم. ایشان دستور دادند تخفیفی ارائه شود گفتم کمک بیشتری بکنید گفت از سازمان بیش ازاین نمی‌توانم مبلغی هم از خودشان کمک کردند. » علی ربیعی وزیر سابق کار همچنین در مراسم تشییع او گفت: نوربخش همیشه نیمی‌از حقوقش را به صندوق بازمی‌گرداند .

>مقصرین حادثه
مهری ، رئیس راهور استان گلستان، ضمن تایید بازداشت شدن راننده خاطی تریلی که محموله سوخت حمل می‌کرد، گفت: در حال حاضر صحنه حادثه را کارشناسان بررسی می‌کنند، مطالعات دقیقی انجام می‌شود و در نهایت اعلام خواهند کرد که چه کسی مقصر بوده است که این موضوع قطعا پس از اقدامات توسط کارشناسان اعلام خواهد شد. وی افزود: «اولین علت، بی احتیاطی از جانب راننده سواری تویوتا لندکروز به علت عدم رعایت حق تقدم عبور هنگام دور زدن، دومین علت، عدم توجه کافی به جلو از جانب راننده تریلی نفتکش و ‌سومین علت مربوط به قصور مسئولان راه برای احداث دوربرگردان ایمن یا تقاطع غیر همسطح بوده است.» پس از مطرح شدن برخی ایده‌هایی که جامعه شناسان آنها را برآمده از وهم توطئه و دایی جان ناپلئونی می‌دانند، رئیس دادگستری گلستان گفت: «اعتراف راننده نفتکش به عمدی بودن سانحه رانندگی منجر به فوت نوربخش شدیدا تکذیب می‌شود و این یک تصادف اتفاقی بود» یکی از فعالان رسانه‌ای در این باره گفت: «علت تصادف خودروی مرحوم نوربخش و همراهان را از سه‌نفر که در کاروان بودند جویا شدم. گفتند عجله راننده در دور‌ زدن برای جانماندن و ضعف ترمز تریلی هوو که شهره عام است دو عامل تصادف بودند. از قضا خودم هفته گذشته در همین جاده رانندگی کردم و بسیار ناایمن است. » علاوه براین انتشار تصاویر خودروی لندکروز موجب به وجود آمدن بحث‌های فنی در میان کارشناسان شد .این تصاویر از عدم باز شدن ایر بگ‌ها در خودروی تویوتا حکایت می‌کنند .

مونتاژ غیر اصولی خودروهای وارداتی

فرید حسینی کارشناس خودرو می‌گوید : در بحث علل فنی بی شک باید یک تیم فنی که دسترسی به محل حادثه و خودرو‌های دخیل در حادثه داشته باشند صحبت کنند و هر گونه صحبت دیگری صرفاً گمانه زنی است . اما
کم نیستند تصادفاتی در کشور که مراجع رسمی‌نیز مقصر اصلی یا یکی از مقصرین را بحث فنی خودرو دخیل در حادثه اعلام می‌کنند. براساس قوانین کیفیت و بهره وری در اروپا یک شرکت خودروساز ممکن است سالانه قریب به 1 میلیارد یورو ضمانت برای پرداخت خسارت ناشی از ضعف فنی محصولاتش ارائه دهد . در کشور ما البته قانون مربوط به کیفیت و بهره‌وری در مجلس تصویب شده است، اما اجرای آن چندان مورد توجه سازمانها نیست، هر چند در بحث خودرو پیش بینی‌های خوبی صورت گرفته است .در واردات خودرو برخی واردکنندگان غیراصلی برای استفاده از معافیت‌ها، کالای خود را با استفاده از نیروی فنی ارزان قیمت تر کشورهایی مانند امارات یا عمان قبل از وارد کردن به کشور مونتاژ می‌کنند . در واقع این مونتاژ‌های
غیر اصولی برای کسب سود بیشتر صورت می‌گیرد . به همین خاطر مواردی مانند اشکال در سیستم ایمنی و باز نشدن ایر بگ‌ها در خودروهای پیشرفته خارجی ، ممکن است پیش از آنکه به دلیل بروز اشکال در کارخانه مادر باشد به این موارد مربوط باشد ، که لازم است در بررسی
همه جانبه حوادث اینچنینی این مسئله نیز به عنوان یکی از احتمالات در نظر گرفته شود.

آفتاب یزد


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ازدواج خطرناک بازیکن رئال مادرید +عکس

جواد خواجوی سلبریتی مشهدی اینستاگرام بازیگر شد +عکس

احتمال استیضاح وزیر صنعت به خاطر گرانی خودرو +جزئیات

بچه لاک پشتی که قلبش خارج از بدن می‌تپد +عکس

فسیل عنکبوت ۱۱۳ میلیون ساله با چشمان درخشان کشف شد

دستکاری دی ان ای برای پاک کردن خاطرات تلخ از مغز

کشف جمجمه انسان ۵۶۰۰ ساله در ساحل رودخانه تایمز

همه باید نسبت به بیانیه رهبر انقلاب احساس مسؤولیت کنند/ هرگز رفتار غیرمسؤولانه اروپا را نمی‌پذیریم

تحولات سریع علم بازنگری در رشته‌های دانشگاهی را الزامی کرده است

اطلاعات کارت‌های اعتباری کاربران دستگاه‌های کارت‌خوان لو رفت!

یک قمر جدید در منظومه شمسی کشف شد

معرفی تنها شاسی‌بلند جگوار؛ حضوری تازه برای برندی قدیمی

فراخوان یازدهمین جشنواره مستقل فیلم کوتاه دانش‌آموزی

بازیکن تیم ملی فوتسال بانوان ایران تهدید شد!+عکس

با ۴۰ میلیون تومان چه خودرویی بخریم؟

توسعه فناوری های دیجیتالی را جدی بگیریم/به نسبت هر ۱۰۰ نفر در کشور ۱۲۹ خط تلفن وجود دارد

خانم بازیگر اولین عکس بدون آرایشش را منتشر کرد +عکس

اعضای هیئت علمی پیام نور به ماموریت آموزشی می روند

جزئیات اولین جلسه محاکمه برادر رئیس جمهور لو رفت +عکس

درس خواندن ۲۸۰۰ دانش‌آموز اُتیسمی

افزایش بهای آب، برق و گاز در سال جدید +جزئیات

برنامه رضا رشیدپور تعطیل شد +عکس

رهاورد ژاپنی ها برای یک آشنای قدیمی؛ نسل جدید تویوتا هایس رونمایی شد

تالیف کتاب «مهارت آموزی» برای دانش‌آموزان اوتیسم

فردا آخرین مهلت دریافت کارت آزمون دکتری/برگزاری آزمون روز جمعه

مشخصات گلکسی اس 10 لو رفت

درآمد چند میلیارد دلاری از تولید ویدیو در یوتیوب و اینستاگرام!

الزام دو وزارتخانه برای ارائه برنامه اشتغال دانشجویان/بررسی نحوه ورود ستاد نقشه به بیانیه رهبری

عضویت در FATF سودی برای کشور ندارد/روحانی از پاسخگویی فرار می‌کند

کسانی که مدعی طلب فکر و حرف جدید هستند بیانیه رهبری را با دقت بخوانند

اگر آیفون نباشد، چه بر سر اپل می‌آید؟

پرداخت کمک مالی با یک استیکر اینستاگرامی!

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام کنکور

هزینه عروسی لاکچری بازیکن استقلال +جزئیات

افزایش نجومی شهریه‌های دانشگاه آزاد +جدول

ترافیک مرسولات پستی در سراشیبی کاهش

بازیگر زن سریال پایتخت مدلینگ لباس عروس شد +عکس

امام موسی صدر نگاه کارکردگرایانه به دین داشت/ مدارا با نسل جوان

سوپر اسپرت انگلیسی با تیونینگ آمریکایی؛ عملکرد عجیب مکلارن 600LT هنسی

سایت ثبت گوشی مسافری به زودی بسته می‌‌شود

حذف تدریس مدیران مدارس از سال آینده

این قابلیت را در مرورگر خود فعال کنید

مشمولان طرح اجباری می‌توانند در آزمون ارشد علوم پزشکی شرکت کنند

آقای ترامپ به فریاد ما برس! +عکس

تصویری زیبا از بارش برف در حرم رضوی +عکس

جمعی از اشرار تهران در دوره قاجار +عکس

تصویر دیده نشده از رهبر انقلاب در جبهه +عکس

تیپ جدید همسر آقای بازیگر با رنگ موی بلوند! +عکس

پسته خارجی بخریم، ارزون‌تره! +عکس

پراید هر چی گرون‌تر، فروش بیشتر! +عکس

پروژه کمرنگ‌کردن فردوسی‌پور ادامه دارد +عکس

پاسخ تند طالقانی به سخنان علی مطهری +جزئیات

بازیگرانی که روحانی شدند +عکس

پرسپولیسی ها خون دادند +عکس

اخراج میلیاردی آقای خاص! +عکس

با این همه عیدی چیکار کنیم؟ +عکس

کشف مشروبات الکلی لاکچری با روکش طلا در تهران +عکس

علف‌ها برای رشد، ژن‌های همسایه خود را می‌دزدند

تیپ متفاوت خانم بازیگر روی فرش قرمز +عکس

چرا دلار هر روز گران تر می شود؟ +جزئیات

مدل موی ترامپ و کیم محبوب مردم ویتنام +تصاویر

ظریف: از کریمی و وریا غفوری دلخور نیستم +عکس

علی دایی این تصویر را برای اثبات عمل به قولش منتشر کرد +عکس

آب هم گران می‌شود +جزئیات

برادر رئیس جمهور بعد از دادگاه امروز +عکس

گریم جدید مهدی سلطانی در سریال سیروس مقدم +عکس

تیپ تمام سبز لیلا اوتادی مقابل دوربین‌ها +عکس

دوچرخه سواری و نرمش صبحگاهی شهردار تهران در یک روز+عکس

امام‌ جمعه اهواز پس از بازگشت از انگلیس استعفا داد+عکس

نام‌نویسی بیش از۴۹۹ هزار داوطلب در کنکور۹۸

رعد و برق در فصل تابستان با تغییرات اقلیمی مرتبط است

تصویر دیده نشده از ارسطوی پایتخت و همسرش +عکس

عکس جدید خانم بازیگر افزایش سن او را لو داد +عکس

بازیگر زن ایرانی در ۵۱ سالگی مدل شد! +عکس

هدیه غیرمنتظره لژیونر ایرانی به یک هوادار در لیگ فرانسه +عکس

استقبال شگفت‌انگیز از پیش‌فروش ساپیا! +عکس

ابداع زبان برنامه نویسی جدید برای هوش مصنوعی

۴۰ پیام مهم از بیانیه ۴۰ سالگی انقلاب

پیشنهاد ایران برای رزمایش ضد دزدی دریایی با مشارکت کشورهای حاشیه اقیانوس هند

گوشی جدید هواوی با دوربین ۴۰ پیکسلی در راه است

تصویر یک مرغ منجمد در فضای مجازی جنجالی شد +عکس

اسامی امضاءکنندگان طرح استیضاح روحانی لو رفت +عکس

اینم عاقبت کمک به گداها! +عکس

کشته شدن دو تماشاگر پرسپولیس قبل از بازی امروز +جزئیات

عکسی دیده نشده از رامبد جوان در دوران جهالت و سیگار +عکس

ماجرای جنجالی درگیری گشت ارشاد در نارمک و شلیک هوایی +عکس

استقبال شگفت‌انگیز از پیش‌فروش ساپیا! +عکس

برادر رئیس جمهور بعد از دادگاه امروز +عکس

علی دایی این تصویر را برای اثبات عمل به قولش منتشر کرد +عکس

واکنش منفی کابران به برنامه آمریکایی احسان علیخانی +عکس

هشدار درباره بارش برف و کولاک زمستانی +جزئیات

پخش تعجب برانگیز کلیپ مایکل جکسون در شبکه سه! +عکس

یک روز معمولی در هند +عکس

واکنش جنجالی علی کریمی به حرف‌های ظریف +عکس

اینم مهمون دزدی دربرنامه تلویزیونی! +عکس

تصویر متفاوت الناز شاکردوست در ساحل استانبول +عکس

تصویر دیده نشده از لحظه مرگ فروغ فرخزاد +عکس

پراید هر چی گرون‌تر، فروش بیشتر! +عکس

تنبیه مجری جنجالی مسابقه‌ تلویزیونی +عکس

پاسخ دندان شکن تهمینه میلانی به سخنان افخمی +عکس

پدر و پسر واقعی سریال لحظه گرگ و میش را می شناسید؟ +عکس

چرا دلار هر روز گران تر می شود؟ +جزئیات

نوروز امسال منتظر این برنامه محبوب از تلویزیون نباشید +عکس

این کارگردان اسرائیلی فیلمش را در تهران ساخته است +جزئیات

حرکت جنجالی دژاگه روی بازیکن استقلال +عکس

جزئیات اولین جلسه محاکمه برادر رئیس جمهور لو رفت +عکس

برف، باران و کاهش دما به زودی در سراسر کشور +جزئیات

تصویری که اشکتان را در می‌آورد +عکس

رامبد جوان و خانواده در پشت صحنه یک تئاتر +عکس

میزان جوایز نقدی برندگان سیمرغ اعلام شد +جزئیات