کد خبر: 32603
ف
کشت ۱۵۰ هکتار گیاه مقاوم به شوری در اراضی کشور
دبیر شورای ملی ایمنی زیستی از کشت ۱۵۰ هکتار گیاه مقاوم به شوری در اراضی کشور خبر داد و گفت: در حال جمع‌بندی نظرات برای مجوز رهاسازی برنج تراریخته هستیم.

به گزارش ثریا نیر اعظم خوش‌خلق‌سیما در نشست خبری شورای ملی ایمنی زیستی که امروز در سازمان حفاظت محیط‌زیست برگزار شد، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه محصولات تراریخته در کشور و بیوتکنولوژی کشاورزی اظهار داشت: موضوع کشت برنج تراریخته و صدور مجوز برای رهاسازی آن، باید در سه نهاد وزارت کشاورزی، وزارت بهداشت و سازمان محیط‌زیست مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: هنوز پاسخی برای مجوز رهاسازی از وزارت بهداشت دریافت نکرده‌ایم و در اولین کمیته ایمنی زیستی وزارت جهاد کشاورزی، موضوع کشت برنج تراریخته را با جمع‌بندی نظرات مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دبیر شورای ملی ایمنی زیستی با اشاره به اینکه هم‌اکنون موافقت با کشت پنبه تراریخته توسط وزارتخانه‌های بهداشت و محیط‌زیست دریافت شده است، تصریح کرد: برای تائید نهایی کشت انبوه پنبه تراریخته، در انتظار موافقت وزارت جهاد کشاورزی هستیم.

وی با بیان اینکه درخواست تولید پنبه تراریخته از طرف بخش دولتی و یک محقق بیوتکنولوژی کشاورزی ارائه شده است، ادامه داد: بررسی‌های وزارت بهداشت برای تائید این محصول نشان داد که پنبه برای مصارف بهداشتی هیچ مخاطره‌ای ندارد و برای مصارف خوراکی نیز با استعلام از وزارت جهاد، این موضوع مورد بررسی مجدد قرار گرفت و به زودی جمع‌بندی وزارت جهاد کشاورزی برای کشت پنبه تراریخته در کشور صادر می‌شود.

خوش‌خلق‌سیما همچنین با اشاره به استفاده از فناوری زیستی برای کشت گیاهان گفت: هم‌اکنون در اراضی شور و غیرقابل کشت که معضل محیط‌زیست دارد، به دنبال تغییر الگوی کشت هستیم و گیاهانی که تحمل نمک در خشکسالی و کمبود آب را دارند، در این اراضی به کشت رساندیم.

مشاور فناوری‌های نو رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: در این زمینه حدود ۱۰۵ هکتار گیاه مقاوم به شوری از جمله گیاه نمک، علوفه و دانه روغنی را کشت کردیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از اراضی تحت کشت این گیاهان بومی، دریاچه ارومیه است، گفت: گیاه سالیکورنیا و سائودا از جمله این گیاهان هستند که بذر خارجی ندارند، بومی بوده و برای تحمل به شوری مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

دبیر شورای ملی ایمنی زیستی با اشاره به مصوباتی که در این شورا پس از قانون مصوب سال ۱۳۸۸ ایمنی زیستی به تصویب رسیده، گفت: ریاست  این شورا به عهده معاون اول رئیس جمهور است و وزرای علوم، بهداشت، کشاورزی، رئیس سازمان محیط زیست، دو نفر از نمایندگان مجلس در کمیسیون های کشاورزی و بهداشت به عنوان ناظر و نیز دو عضو از انجمن های علمی معرفی شده از وزارت خانه های علوم و بهداشت با حکم رئیس جمهور، عضو هستند.

وی با بیان اینکه وظیفه سیاست گذاری و تعیین راهبردها و نظارت بر اجرای موضوعات مربوط به قانون ایمنی زیستی در کشور در این شورا صورت می گیرد، تصریح کرد: یکی از مصوباتی که به تمام دستگاه ها برای اجرای مفاد این قانون جهت می دهد، تصویب راهبردها وسیاست های ایمنی زیستی بوده است. بر این اساس آئین نامه و دستورالعمل های مختلف دستگاهها در این خصوص تدوین شده و لازم الاجرا است.

دبیر شورای ملی ایمنی زیستی از کاهش حد آستانه دو درصد به صفر در محصولات تراریخته در آئین نامه وزارت بهداشت خبر داد و اظهار داشت: سیاست های دیگری که در این شورا به تصویب رسیده است مربوط به تضمین بهره برداری، تولید و صادرات محصولات تراریخته بر مبنای ملاحظات اجتماعی، تقویت زیرساخت های لازم برای تولید، واردات و صادرات برای بهره برداری از فناوری زیستی، حفظ سلامت و بهداشت محصولات حاصل از فناوری های جدید و پیش بینی و ایجاد سیستم پایش و کنترل واردات و تولید محصولات تراریخته است.

خوش خلق افزود: ارتقای دانش حفاظت از تنوع زیستی، افزایش سطح آگاهی و مشارکت عمومی برای ترویج دانش فناوری زیستی و توسعه نظام مند فناوری اطلاعات در فناوری زیستی از دیگر سیاست هایی است که شورای ملی ایمنی زیستی آن را دنبال می کند.

مشاور فناوری های نو رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با اشاره به مقررات دستگاه ها برای نظارت و پایش واردات و رهاسازی محصولات تراریخته در کشور، خاطرنشان کرد: کمیته ایمنی زیستی در سال ۹۴ با حضور مسئولان مرتبط در حوزه بیوتکنولوژی و محصولات تراریخته و موسسات تحقیقاتی با ریاست رئیس سازمان تحقیقات کشاورزی تشکیل شد که در آن دستورالعملی مصوب شد تا تمام محصولات تراریخته بدون نظارت حق ورود به کشور را نداشته باشند.

وی گفت: برای مثال ذرت تراریخته ۱۴۹ رخداد دارد، اما کمیته تراریخته از ۱۴۹ رخداد به ۲۲ رخداد مجوز ورود به کشور داده است.

خوش خلق با اشاره به اینکه آزمایشگاه های کشور این محصولات را ردیابی می کنند گفت: دو آزمایشگاه پیشرفته در وزارت علوم و جهاد کشاورزی تمام محصولات مربوط به تراریخته را رصد کرده تا اطلاع ناصحیح به کمیته ایمنی داده نشود و محصول بعد از نمونه برداری و ردیابی موفق، مجوز واردات بگیرد.

دبیر شورای ملی ایمنی زیستی با بیان اینکه وظایف دستگاه ها در حوزه سیاست گذاری محصولات تراریخته مشخص است، تأکید کرد: یک محصول برای رهاسازی باید از وزارت جهاد کشاورزی تا سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و سازمان حفاظت از محیط زیست، مجوز رهاسازی بگیرد.

وزارت بهداشت مکلف به برچسب گذاری محصولات تراریخته شده است

وی افزود: از دی ماه سال گذشته وزارت بهداشت مکلف به برچسب گذاری برای این محصولات شده و مردم باید از سلامت غذای خود باخبر باشند و دستگاه ها موظفند در این زمینه به مردم اطمینان دهند. از سوی دیگر در مصوبه جدید حد آستانه وجود تراریخته در محصولات را از دو درصد به صفر رساندیم تا درصد تراریختگی مشخص باشد و یک محصول باید یا تراریخته باشد یا نباشد و دو درصد تراریختگی برای ما معنی ندارد.

تغییر مرجعیت کنوانسیون تنوع زیستی از وزارت خارجه به کشاورزی

خوش خلق همچنین از تغییر مرجعیت کنوانسیون تنوع زیستی از وزارت امور خارجه به وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و یادآور شد: مرجعیت تسهیلات جهانی محیط زیست برای حفظ زیر ساخت ها و نیز مأموریت های این کنوانسیون به سازمان محیط زیست سپرده شده است.

وی با بیان اینکه این کنوانسیون مهمترین کنوانسیون بین دول برای حفاظت و بهره برداری از تنوع زیستی است، تصریح کرد: ۲۲ سال است که ایران عضو این کنوانسیون بوده و مرجعیت پروتکل کارتاهنا در این کنوانسیون به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شده است و ما در سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ نماینده ای از محیط زیست در این کنوانسیون نداشتیم.

دبیر شورای ملی ایمنی زیستی با اشاره به اینکه پیوستن ما به کنوانسیون تنوع زیستی بر مبنای پرداخت حق عضویت است و باید بتوان از ویژگی های این سازمان تخصصی استفاده کرد، گفت: متأسفانه ایران تاکنون موفق به ۱۷۰ میلیون دلار گرنت مالی از مرجع تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF) شده است و این در حالی است که برای مثال برزیل ۸۳۶ میلیون دلار، فیلیپین، ۵۹۲ میلیون دلار، هند ۷۴۱ میلیون دلار، مصر ۴۸۴ میلیون دلار، ترکیه ۳۱۹ میلیون دلار و افغانستان ۱۹۶ میلیون دلار از این کنوانسیون گرنت مالی دریافت کرده اند. این بودجه می تواند برای ترمیم زیرساخت ها کاربرد داشته باشد اما متأسفانه ما از افغانستان و ترکیه نیز در  این زمینه کمتر از این پتانسیل استفاده کرده ایم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درمورد به کارگیری فناوری کریسپر به عنوان یکی از فناوری های جدید در مهندسی ژنتیک گفت: این فناوری یکی از فناوری های مهم در حوزه مهندسی ژنتیک محسوب می شود که هم اکنون تمامی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در این حوزه به سمت مطالعات آن حرکت کرده اند.

آغاز مطالعات روی فناوری کریسپر

خوش خلق با بیان اینکه این فناوری خاموش کردن و فعال کردن ژن بوده و به همین دلیل ارزیابی های خطر آن پائین تر است و آسودگی خاطر را برای مصرف کننده دارد، اضافه کرد: در کشور شاهد مطالعات گسترده ای در این بخش هستیم و هم اکنون بعضی محصولات در سطح پژوهشی از طریق این فناوری تولید شده است که درباره آن به زودی اطلاع رسانی می کنیم.

منبع: مهر


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

یک ایرانی داور فینال فوتسال بانوان جام ملت‌های اروپا شد +عکس

خودکشی ناموفق یک سرباز در مترو تهران +عکس

آقای گل پرسپولیس سرپرست این تیم شد +عکس

پایان کار احسان علیخانی در ماه عسل؟ +عکس

تصاویری از غول جدید بی‌ام‌و

عروس خانم رفته باد گلو بزنه +عکس

شیرینی و شکلات عید ارزان می‌شود+جزئیات

رامبد جوان و خانواده در پشت صحنه یک تئاتر +عکس

کوچکترین میمون جهان +عکس

پشت پرده حمله به خودروی گشت ارشاد در تهران +جزئیات

قیمه و قورمه بدون گوشت هم آمد! +عکس

تصویر یک مرغ منجمد در فضای مجازی جنجالی شد +عکس

گروگان گیری خنده دار خانم بازیگر +عکس

مخالفت تلویزیون با پخش مسابقه مردان آهنین +عکس

آستان قدس هم مالیات پرداخت می‌کند +جزئیات

سورپرایز بزرگ آقای خواننده برای همسر دومش +عکس

آرایش خاص نوعروس سینمای ایران ویژه روز عشق +عکس

اپلیکیشنی که زنان عربستانی را ردیابی می‌کند!

برف سیاه و سمی در سیبری باریدن گرفت

واکنش رییس فدراسیون جهانی جودو به باخت عمدی جودوکار ایرانی +عکس

احداث ۴۹۰۰کیلومتر فیبرنوری برای حل مشکل اینترنت موبایل در جاده ها

اتفاقات عجیب و غریب در تمرین تیم استقلال +عکس

یک روز معمولی در هند +عکس

ابراز علاقه آقای بازیگر به همسر و دختر زیبایش +عکس

خواننده مشهور با یک عقاب به سینما آمد! +عکس

اعلام اسامی جاماندگان بسته حمایتی +جزئیات

ماجرای جنجالی درگیری گشت ارشاد در نارمک و شلیک هوایی +عکس

اولین عکس از گریم جدید پریناز ایزدیار در فیلم جدیدش+عکس

اپلیکیشن نجات بخش برای دانشجویان مهندسی

قابلیت جدیدی به واتس اپ اضافه می‌شود

سامسونگ از تبلتی با ضخامت ۵.۵ میلیمتر رونمایی کرد

به روز شدن برنامه‌های اندروید بدون نیاز به حساب گوگل

آغاز اجرای آزمایشی طرح «بازی و یادگیری» در مدارس ابتدایی تهران

ثبت‌نام آزمون «انتخاب مدرس آموزش خانواده» از ۴ اسفندماه

تاریخ برگزاری آزمون جامع دوره دکتری دانشگاه هنر اعلام شد

حکم قطعی ۴ نفر از متهمان شرکت کلاهبرداری دومان توکان صادر شد

افزایش 5 الی 15 میلیون تومانی قیمت خودرو در بازار + جدول

پیام های خصوصی کاربران توئیتر حذف نمی شوند

محبوبیت روزافزون سرویس‌های استریم آنلاین موسیقی

نحوه دسترسی به پایان نامه های دانشگاه تهران مشخص شد

چینی‌ها اولین سیم کارت نسل پنجم را تولید کردند

ایران نیازمند ناسیونالیسم نیست/ نواندیشی دینی و غیاب مقوله ایران

فرمانده کل سپاه به پاکستان هشدار داد

مصرف زیاد فلوراید و خمیردندان علت ایجاد لکه بر روی مینای دندان

ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ساماندهی سهمیه پذیرش دانشگاه‌ها

۱۲۷ هزار نفر در کنکور ۹۸ ثبت نام کردند/ مهلت ثبت نام تا دوم اسفند

سنت لاتینی افلاطون در ایران ناآشناست/ شرح و تفسیر انتقادی یک کتاب

ناگفته‌هایی از برنامه شاد و جذاب احسان علیخانی +عکس

برای استفاده از تعرفه نیم‌بها، آدرس خود را ثبت کنید

امروز آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی وزارت بهداشت

آغاز ثبت‌نام مجدد کارشناسی ارشد از فردا

تیپ عجیب خانم بازیگر با نقاب و آرایش غلیظ +عکس

تصویر اختصاصی حسن روحانی روی جلد مجله نیوزویک +عکس

اینم مهمون دزدی دربرنامه تلویزیونی! +عکس

رونمایی از جدیدترین تابلوی راهنمایی رانندگی +عکس

وقتی ظریف با خانم استرالیایی دست نداد +عکس

کوچک ترین شهید حادثه تروریستی زاهدان +عکس

ظریف جواب پست جنجالی علی کریمی را داد +عکس

درگذشت آیت الله مؤمن تکذیب شد+عکس

سلفی باورنکردنی ریحانه پارسا کنار مادر جوانش +عکس

تصویر خنده دار خانم بازگیر با مانتوی اِپُل دار و فُکُل +عکس

محمدعلی کشاوز و علی نصیریان پس از سال‌ها در کنار هم +عکس

برف، باران و کاهش دما به زودی در سراسر کشور +جزئیات

حرکت جنجالی دژاگه روی بازیکن استقلال +عکس

ناصرالدین شاه و سوگولی در روز ولنتاین! +عکس

سرنوشت عجیب خرس‌های ولنتاین در ایران +عکس

دختر ۱۲ ساله با ۱۰ کیلوگرم وزن کارش به بیمارستان کشید +عکس

یاوه‌های عجیب وزیرخارجه امارات علیه ایران +جزئیات

زمان پخش مسابقه استعدادیابی با اجرای احسان علیخانی +عکس

بازیگر سریال شهرزاد در دوران سربازی +عکس

سلفی با امام جمعه جوان تهران +عکس

زمان ارائه مدارک متقاضیان جذب دانشگاه فنی و حرفه‌ای اعلام شد

آیین نامه ادغام و تجمیع مراکز آموزش عالی تدوین می‌شود

همکاری محققان ایرانی در طرح جهانی درمان سالک با داروی خوراکی

شناسایی تنظیم کننده‌های دیابت با سلول‌های بنیادی

برنامه وزیر ارتباطات برای جوانگرایی/ میدان عمل به ۳۰۰ مدیر جوان

۱۷ هزار اپلیکیشن اندروید اطلاعات کاربران را جمع‌آوری می‌کنند

آخرین خبرها از رئیس جدید قوه قضائیه +عکس

تظاهرات عجیب علیه ولنتاین در اندونزی +عکس

تصویری که اشکتان را در می‌آورد +عکس

روحانی معروف بدون عبا و عمامه در مراسم 22 بهمن +عکس

کشته شدن دو تماشاگر پرسپولیس قبل از بازی امروز +جزئیات

عکسی دیده نشده از رامبد جوان در دوران جهالت و سیگار +عکس

گوسفندهای رومانیایی وارد تهران شدند +عکس

ماجرای جنجالی درگیری گشت ارشاد در نارمک و شلیک هوایی +عکس

تصویر یک مرغ منجمد در فضای مجازی جنجالی شد +عکس

عکس خاص نیکی کریمی به مناسبت تولد پدرش +عکس

همه چیز در باره ترک برداشتن برج میلاد+جزئیات

انتقاد تند کارگردان معروف علیه پلیس روی سن جشنواره+عکس

لوتی‌ها هم به راهپیمایی ۲۲ بهمن آمده بودند+عکس

واکنش جنجالی علی کریمی به حرف‌های ظریف +عکس

اینم شیوه جدید سرو قلیان! +عکس

اینم مهمون دزدی دربرنامه تلویزیونی! +عکس

عکس جنجالی پاپ در امارات ساختگی از آب درآمد +عکس

یک روز معمولی در هند +عکس

واکنش تند داور جشنواره فیلم فجر به رفتار جنجالی آقای کارگردان +عکس

تصویر دیده نشده از لحظه مرگ فروغ فرخزاد +عکس

شکایت نوعروس سینمای ایران از یک جواهرفروشی +عکس

توضیح پلیس کرمانشاه درباره یک کلیپ جنجالی +جزئیات

این کارگردان اسرائیلی فیلمش را در تهران ساخته است +جزئیات

حرکت جنجالی دژاگه روی بازیکن استقلال +عکس

تیپ مردانه خانم بازیگر روی فرش قرمز جشنواره +عکس

تصویری که اشکتان را در می‌آورد +عکس

برف، باران و کاهش دما به زودی در سراسر کشور +جزئیات

تعطیلی مغازه در اعتراض به جایزه نگرفتن یک فیلم در جشنواره فجر! +عکس

تصویر اختصاصی حسن روحانی روی جلد مجله نیوزویک +عکس

توییت فارسی ترامپ علیه ایران با نقطه‌های فراوان! +عکس

علیرضا بیرانوند و همسرش در جشن تولد +عکس

عذرخواهی شقایق دهقان برای کار زشت برادرش! +عکس

اولین واکنش کارگردان معروف پس از دیده نشدن فیلمش در جشنواره +عکس