کد خبر: 32616
ف
گرایش به کتاب‌های خودشناسی به دلیل جستجوی شکوفایی فردیت است
آرزو خوشابی مترجم کتاب «تو بی‌همتایی» معتقد است: گرایش مردم به کتاب‌های موفقیت و خودشناسی موضوع جدیدی نیست و از نهضت عصر نوین تا به امروز قدمتی صدساله دارد. ترکیب موفقیت و معنویت بیشتر مورد توجه انسان امروز است که به نوعی از فضای مادی‌گرایی و مادیات ناکام و سرخورده و افسرده بیرون آمده است و به دنبال آرامش بیشتر و شکوفاکردن «خود» حقیقی است و نه تقلید از دیگران. درواقع در جستجوی شکوفایی فردیت است.

به گزارش ثریا  کوت بلکسون در کتاب «تو بی‌همتایی؛ هدایایی از کائنات» این نگرش را با خواننده در میان می‌گذارد که باید توان پذیرش چیزهایی را پیدا کند که در زندگی فعلی‌اش به درد نمی‌خورند. باید با خودش به این مصالحه برسد که برای چیزهای بیشتری آماده است. او معتقد است گاه ما نمی‌توانیم ببینیم خود ما همه پاسخ‌هایی را که به دنبالش هستیم؛ داراییم، زیرا برای مدت‌های متمادی پشت حقیقت پنهان شده‌ایم. گویی همانند کبک سرمان را زیر برف برده‌ایم تا نبینیم چه چیزهایی در زندگی حقیقتاً به دردمان نمی‌خورند، زیرا می‌ترسیم به جلو حرکت کنیم. 

اما آیا واقعا چنین نگرشی به مسائل آدمی و جستجوی ریشه همه پدیده‌ها و آسیب‌ها و کمبودها از درون خود او و نگفتن از مناسبات اجتماعی تبعیض‌آمیز فریب انسان در قالب کتاب‌های مثبت‌اندیشی نیست؟ «شجاعت برای بیرون آمدن از منطقه امن»، «رها کردن و بخشیدن آنچه در بیرون از خود آزاردهنده است» و .. که به عنوان رکن اصلی این ژانر روان‌شناسی شناخته می‌شوند چه کارکرد و تعریف جامعه‌شناختی ایفا می‌کنند و چه معنایی دارند؟ آرزو خوشابی مترجم کتاب «تو بی‌همتایی» در گفت‌وگو با ایبنا به چنین پرسش‌هایی پاسخ داده است:

کتاب‌هایی مشابه «تو بی‌همتایی» که به نوعی در ژانر موفقیت و خودشناسی دسته‌بندی می‌شوند؛ بازتولیدکننده یکی از ارزش‌های بنیادی سرمایه‌داری، یعنی رقابت جویی هستند. به این معنا که می‌گویند انسان‌ها متفاوت‌اند و هرکس به جایی می‌رسد نتیجه صلاحیت‌ها، اعتبار و توانایی‌های شخصی اوست. در اصطلاح به آن می‌گویند ایدئولوژی هوش! اینکه در چنین رویکردی مناسبات اجتماعی و تبعیض‌ها نادیده گرفته می‌شود و حتی در همین کتاب می‌خوانیم «اینکه روابط بیرونی شما چیست مهم نیست!» هر فرد را به شکلی تربیت نمی‌کند که هرطور هست بتواند در این جامعه رقابتی خود را بالا بکشد و موفقیت یا شکست‌هایش هم به صرفا ناشی از ویژگی‌های فردی او در نظر گرفته شود؟

جواب سوالی که مطرح کرده‌اید برمی‌گردد به بینش و نگرش ما نسبت به هستی. بر می‌گردد به جهان‌بینی ما! از نظر دانش موفقیت، به ویژه دانش موفقیت معنوی، همه‌ چیزهایی که در بیرون با آنها مواجه می‌شویم از درون ما نشات گرفته‌اند. فیزیک کوانتوم هم همین را می‌گوید منتها به زبان علمی‌تر. در واقع همه چیز بستگی به نگاه خود ما دارد. تبعیض‌ها و مناسبات اجتماعی جهان اطراف ما همه انعکاسی از درون ماست و به همین دلیل هر کسی در موقعیت خاصی به دنیا می‌آید و زندگی می‌کند. بنابرین نگاه دانش موفقیت هم این است که این خود ما و درون ماست که باید تغییر کنیم. شاید اشاره کتاب آسمانی ما (قرآن) به این که خداوند سرنوشت هیچ قومی را عوض نمی‌کند مگر آن‌ها خود تغییر کنند (یا سرنوشت‌شان را تغییر دهند) اشاره به همین نگاه کوانتومی داشته باشد. اساطیر یونان باستان و حضرت مولانا نیز گفته‌اند: آنچه در درون است در بیرون است. پس تبعیض‌ها و مناسبات اجتماعی و کلا جهان بیرون ما، بازتاب جهان درون خود ماست.

به همین دلیل دانش موفقیت و معنویت مدرن بر این تاکید دارد که خود را تغییر بده تا جهان‌ات تغییر کند. «تو بی همتایی» به ما می‌گوید که هیچ کسی یا هیچ چیزی عینا مانند تو نیست. اما مانند کدام«تو»؟ مانند «تو»ی حقیقی نیست. توی حقیقی باید جایگاه ویژه خود را بازیابد و شکوفا شود وآنگاه جهان پیرامون تو تغییر خواهد کرد.
 
فکر می‌کنید اساسا گرایش مخاطبان به کتاب‌های خودشناسی و موفقیت و نمونه‌هایی مثل همین کتاب «تو بی‌همتایی» بازتاب‌دهنده چه شرایط اجتماعی و روانی خاصی در جامعه است؟

گرایش مردم به کتاب‌های موفقیت و خودشناسی موضوع جدیدی نیست و از نهضت عصر نوین تا به امروز قدمتی صدساله دارد. ترکیب موفقیت و معنویت بیشتر مورد توجه انسان امروز است که به نوعی از فضای مادی‌گرایی و مادیات ناکام و سرخورده و افسرده بیرون آمده و به دنبال آرامش بیشتر و شکوفاکردن «خود» حقیقی است و نه تقلید از دیگران. درواقع در جستجوی شکوفایی فردیت است.

همچنین سن روحی و معنوی بشر امروز بالاتر رفته و ناخودآگاه جمعی او جهانی‌تر شده (در این رهگذر نمی‌توان به نقش فضاهای مجازی اشاره نکرد). در نتیجه تجربه کاملتری از «بیرون» دارد و همین سبب می‌شود که بخواهد تجربه‌ کاملتری از «درون» هم داشته باشد. تنش‌های روانی عصر ما موجب شده که انسان امروز هرچه بیشتر درباره‌ خود یعنی درباره روح و روان خود بیاندیشد، بنویسد، بخواند و کنکاش کند و در نتیجه ناخودآگاه باطن‌گراتر و ژرف نگرتر شده است و برای حل تعارضات درونی، رفع تنش‌ها، اضطراب‌ها و افسردگی‌ها و ... بیشتر در روح و روان خود تعمق می‌کند. آموزه‌های دینی و معرفتی هم که خودشناسی را کلید خداشناسی معرفی می‌کنند به نوعی سبب شده‌اند که افراد بیشتر به سمت خودشناسی و باطن‌گرایی سوق داده شوند.
  
این بخشیدن و رهاکردنی که در کتاب از آن نام برده شده؛ در برخی بخش‌ها با عرفان و به ویژه عرفان شرق گره خورده؛ و این بخشیدن با جنگندگی برای رسیدن به اهداف منافات پیدا نمی‌کند؟ جایی که ما در هند تنها پذیرش را می‌بینیم و پذیرش! حتی از طرف به حاشیه رانده شدن طبقه و فقیرترین‌هایشان.

«بخشیدن  و رها کردن» منافات و ضدیتی با جنگندگی ندارد، چراکه هریک از این دو در واقع جواب سوال‌های متفاوت یا داروی دردهای متفاوتی هستند. جنگندگی برای رسیدن به هدف چیزی جز جد و جهد و تلاش و جنگندگی نیست. اما کدام هدف؟ متاسفانه برای بسیاری از ما انسان‌ها هدف گم شده است. بیشتر ما سرگردانیم و نمی‌دانیم هدف مان چیست و کجاست. چراکه جلوی راه دیدن و تشخیص هدف زندگی‌مان را انواع موانع پوشانده و سد کرده است. «بخشیدن و رها کردن» فرمول‌های برداشتن موانع هستند. موانعی که بیشتر درونی‌اند. اگر ما بتوانیم این موانع درونی را از پیش پا برداریم، طریق و جاده و هدف همگی روشن و آشکار می‌شوند. انسان در درونش می‌داند که چه می‌خواهد و هدفش چیست اما موانع درونی مانند باورها و قضاوت‌های غلط، خشم‌ها و کینه‌ها و زخم‌های روانی، شرطی‌شدگی‌ها و... درون شفاف او را تیره‌گون کرده‌اند.

پس باید به مدد «بخشش و رها کردن» این تیرگی را بزدایید و تیرگی که زدوده شد ناگهان نور درون او از پشت ابرهای تیره، آشکار شده و راه را روشن می‌کند و هدف در دسترس قرار می‌گیرد. اینک: انسان است و ـ هدف انسان است و مبارزه با خواهش‌های نفسش که او را مدام به بیراهه می‌کشاند و از هدف دور می‌کند ـ انسان است و ماموریت باطنی‌اش که باید برای رسیدن به آن بجنگد و موانع بیرونی را بردارد.

گسترش منطقه امن یکی دیگر از مباحثی‌ست که در کتاب از آن صحبت شده و لازمه دست‌یابی به اهداف دانسته شده است؛ اینجا هم به نظر می‌رسد یک مسئله نادیده گرفته شده و آن عدم عدم ثبات و امنیت اجتماعی و روانی و شغلی که با آن روبرو هستیم است؛ در شرایط لرزان اقتصادی و اجتماعی و ... واقعا گسترش منطقه امن راه‌کاری معقولانه و منطقی‌ست؟ آیا اینجا احتیاط و حفظ حدالاقل‌های معاش را باید پشت سر گذاشت؟

هیچکس نمی‌گوید که عدم ثبات و امنیت اجتماعی و روانی و شغلی چیز خوبی است! اما تا تک تک ما یا دست‌کم حدنصاب مشخصی از ما انسان‌ها درست نشویم و درست نیندیشیم نمی‌توان بر شرایط لرزان اقتصادی و اجتماعی تاثیر گذاشت یا در مرتبه‌ای بالاتر آن را بهینه کرد. شاید هم بتوان گفت که بهینه کردن این شرایط دو سر دارد. یا باید تک تک افراد درست شوند یا سیستم گرداننده آن‌چنان عالی و درست کار کند که بتواند با اعمال کردن مدیریت عالی، شرایط را بهینه کند. در هر دو حالت ضرورت درست شدن و شکوفا شدن تک تک افراد یا دستکم یک گروه مدیریتی عالی احساس می‌شود. پس این ما هستیم که در قالب تک فرد هم اکنون باید شروع کنیم. 

ضمن اینکه تاریخ هم گواه است که بوده‌اند افرادی که در محیط‌های اجتماعی به ظاهر نامطلوب به اهداف خود و به تحول و دگرگونی‌های درونی دست یافته‌اند.

«تو بی‌همتایی» به ما می‌‌گوید که در هر شرایطی تلاش کن و انگیزه‌ات را از دست نده ـ خودت را شکوفا کن ـ منتظر شرایط بیرونی عالی نمان ـ عمرت را هدر نده ـ  اگر در شوره‌زاری یا در گلستان، باید رویش کنی و جوانه بزنی تا در زمان مناسب به ثمر بنشینی، حتی اگر همه چیز بسیار سخت باشد تو درونت پتانسیل لازمش را داری تا شکوفا شوی.

اما منطقه امن، اصلا یک منطقه واقعی نیست که شما نگران این باشید که اگر از آن منطقه بیرون بپریم، در شرایط لرزان اقتصادی به ناگاه به ورطه نابودی کشیده خواهیم شد! برعکس‌، منطقه امن یک زندان یا قفس خودساخته یا دیگر ساخته است که ما در اثر شرطی شدگی‌ها و باورهای آموخته شده‌ غلط‌مان در آن گیر افتاده‌ایم و اسیر شده‌ایم. قفسی که به بهانه ایجاد امنیت و به بهای عدم خودشناسی و خودشکوفایی نمی‌گذارد راه‌های متنوع را بیازماییم. نمی‌گذارد آزادی عمل پیدا کنیم و ابتکار به خرج دهیم و می‌خواهد ما را مانند همه کند. ما را تبدیل به ماشینی محدود کند که محصولش عینا محصول دیگران باشد. می‌خواهد فردیت، توانمندی و یکتایی ما را از ما بگیرد و آدم آهنی‌هایی شبیه به هم به جامعه تحویل دهد. شاید ظاهر این منطقه امن بنظر برسد اما باطنش زندانی است خودساخته که میله‌هایش ترس است. ما باید از ترس‌های مان عبور کنیم تا به شناخت والاتری از خودمان برسیم و بتوانیم راه‌های جدید و مؤثرتر را بیازماییم.

روح انسان بزرگ و بی‌همتا و یکتاست. روح اشرف مخلوقات است که می‌تواند و باید خدای‌گون شود... اما ما  آن را در زندانی به ظاهر امن اسیر کرده‌ایم.
 


درباره کتاب «تو بی‌همتایی»
آن‌طور که در پشت جلد کتاب نوشته شده کتاب قرار است سفری جسورانه باشد برای یافتن مقصود؛ کشف خود واقعی و عشق‌ورزی بی‌حد و مرز. کوت بلکسون در هشت فصل به نام‌های «جهان در انتظار توست», «آیا جرات داری»، «فقط بگو فکر می‌کنی واقعا چه کسی هستی؟»، «کار ناتمام»، «بر ذهنت مسلط شو»، «جاده‌ای به ناکجا آباد»، «اعتیاد اصلی»، «امروز روز خوبی برای مردن است»، «اکنون عشق بورزید» و »سفر واقعی آغاز می‌شود» از مخاطب می‌پرسد آیا این زندگی که الان می‌کنید همان زندگی‌ است که به خاطرش به وجود آمده‌اید؟ و به او متذکر می‌شود که اگر نیست، خیلی دیر نشده است. هیچ‌وقت خیلی دیر نیست. متوقفش کنید. جرئت به خرج دهید و بازی‌های خطیر بکنید.

کتاب «تو بی‌همتایی؛ هدایایی از کائنات» نوشته کوت بلکسون و با ترجمه آرزو خوشابی در ۲۱۵ صفحه و به قیمت ۲۱۰۰۰ تومان توسط انتشارات پندار تابان منتشر شده است.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

یک ایرانی داور فینال فوتسال بانوان جام ملت‌های اروپا شد +عکس

خودکشی ناموفق یک سرباز در مترو تهران +عکس

آقای گل پرسپولیس سرپرست این تیم شد +عکس

پایان کار احسان علیخانی در ماه عسل؟ +عکس

تصاویری از غول جدید بی‌ام‌و

عروس خانم رفته باد گلو بزنه +عکس

شیرینی و شکلات عید ارزان می‌شود+جزئیات

رامبد جوان و خانواده در پشت صحنه یک تئاتر +عکس

کوچکترین میمون جهان +عکس

پشت پرده حمله به خودروی گشت ارشاد در تهران +جزئیات

قیمه و قورمه بدون گوشت هم آمد! +عکس

تصویر یک مرغ منجمد در فضای مجازی جنجالی شد +عکس

گروگان گیری خنده دار خانم بازیگر +عکس

مخالفت تلویزیون با پخش مسابقه مردان آهنین +عکس

آستان قدس هم مالیات پرداخت می‌کند +جزئیات

سورپرایز بزرگ آقای خواننده برای همسر دومش +عکس

آرایش خاص نوعروس سینمای ایران ویژه روز عشق +عکس

اپلیکیشنی که زنان عربستانی را ردیابی می‌کند!

برف سیاه و سمی در سیبری باریدن گرفت

واکنش رییس فدراسیون جهانی جودو به باخت عمدی جودوکار ایرانی +عکس

احداث ۴۹۰۰کیلومتر فیبرنوری برای حل مشکل اینترنت موبایل در جاده ها

اتفاقات عجیب و غریب در تمرین تیم استقلال +عکس

یک روز معمولی در هند +عکس

ابراز علاقه آقای بازیگر به همسر و دختر زیبایش +عکس

خواننده مشهور با یک عقاب به سینما آمد! +عکس

اعلام اسامی جاماندگان بسته حمایتی +جزئیات

ماجرای جنجالی درگیری گشت ارشاد در نارمک و شلیک هوایی +عکس

اولین عکس از گریم جدید پریناز ایزدیار در فیلم جدیدش+عکس

اپلیکیشن نجات بخش برای دانشجویان مهندسی

قابلیت جدیدی به واتس اپ اضافه می‌شود

سامسونگ از تبلتی با ضخامت ۵.۵ میلیمتر رونمایی کرد

به روز شدن برنامه‌های اندروید بدون نیاز به حساب گوگل

آغاز اجرای آزمایشی طرح «بازی و یادگیری» در مدارس ابتدایی تهران

ثبت‌نام آزمون «انتخاب مدرس آموزش خانواده» از ۴ اسفندماه

تاریخ برگزاری آزمون جامع دوره دکتری دانشگاه هنر اعلام شد

حکم قطعی ۴ نفر از متهمان شرکت کلاهبرداری دومان توکان صادر شد

افزایش 5 الی 15 میلیون تومانی قیمت خودرو در بازار + جدول

پیام های خصوصی کاربران توئیتر حذف نمی شوند

محبوبیت روزافزون سرویس‌های استریم آنلاین موسیقی

نحوه دسترسی به پایان نامه های دانشگاه تهران مشخص شد

چینی‌ها اولین سیم کارت نسل پنجم را تولید کردند

ایران نیازمند ناسیونالیسم نیست/ نواندیشی دینی و غیاب مقوله ایران

فرمانده کل سپاه به پاکستان هشدار داد

مصرف زیاد فلوراید و خمیردندان علت ایجاد لکه بر روی مینای دندان

ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ساماندهی سهمیه پذیرش دانشگاه‌ها

۱۲۷ هزار نفر در کنکور ۹۸ ثبت نام کردند/ مهلت ثبت نام تا دوم اسفند

سنت لاتینی افلاطون در ایران ناآشناست/ شرح و تفسیر انتقادی یک کتاب

ناگفته‌هایی از برنامه شاد و جذاب احسان علیخانی +عکس

برای استفاده از تعرفه نیم‌بها، آدرس خود را ثبت کنید

امروز آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی وزارت بهداشت

آغاز ثبت‌نام مجدد کارشناسی ارشد از فردا

تیپ عجیب خانم بازیگر با نقاب و آرایش غلیظ +عکس

تصویر اختصاصی حسن روحانی روی جلد مجله نیوزویک +عکس

اینم مهمون دزدی دربرنامه تلویزیونی! +عکس

رونمایی از جدیدترین تابلوی راهنمایی رانندگی +عکس

وقتی ظریف با خانم استرالیایی دست نداد +عکس

کوچک ترین شهید حادثه تروریستی زاهدان +عکس

ظریف جواب پست جنجالی علی کریمی را داد +عکس

درگذشت آیت الله مؤمن تکذیب شد+عکس

سلفی باورنکردنی ریحانه پارسا کنار مادر جوانش +عکس

تصویر خنده دار خانم بازگیر با مانتوی اِپُل دار و فُکُل +عکس

محمدعلی کشاوز و علی نصیریان پس از سال‌ها در کنار هم +عکس

برف، باران و کاهش دما به زودی در سراسر کشور +جزئیات

حرکت جنجالی دژاگه روی بازیکن استقلال +عکس

ناصرالدین شاه و سوگولی در روز ولنتاین! +عکس

سرنوشت عجیب خرس‌های ولنتاین در ایران +عکس

دختر ۱۲ ساله با ۱۰ کیلوگرم وزن کارش به بیمارستان کشید +عکس

یاوه‌های عجیب وزیرخارجه امارات علیه ایران +جزئیات

زمان پخش مسابقه استعدادیابی با اجرای احسان علیخانی +عکس

بازیگر سریال شهرزاد در دوران سربازی +عکس

سلفی با امام جمعه جوان تهران +عکس

زمان ارائه مدارک متقاضیان جذب دانشگاه فنی و حرفه‌ای اعلام شد

آیین نامه ادغام و تجمیع مراکز آموزش عالی تدوین می‌شود

همکاری محققان ایرانی در طرح جهانی درمان سالک با داروی خوراکی

شناسایی تنظیم کننده‌های دیابت با سلول‌های بنیادی

برنامه وزیر ارتباطات برای جوانگرایی/ میدان عمل به ۳۰۰ مدیر جوان

۱۷ هزار اپلیکیشن اندروید اطلاعات کاربران را جمع‌آوری می‌کنند

آخرین خبرها از رئیس جدید قوه قضائیه +عکس

تظاهرات عجیب علیه ولنتاین در اندونزی +عکس

تصویری که اشکتان را در می‌آورد +عکس

روحانی معروف بدون عبا و عمامه در مراسم 22 بهمن +عکس

تصویر یک مرغ منجمد در فضای مجازی جنجالی شد +عکس

کشته شدن دو تماشاگر پرسپولیس قبل از بازی امروز +جزئیات

عکسی دیده نشده از رامبد جوان در دوران جهالت و سیگار +عکس

گوسفندهای رومانیایی وارد تهران شدند +عکس

ماجرای جنجالی درگیری گشت ارشاد در نارمک و شلیک هوایی +عکس

همه چیز در باره ترک برداشتن برج میلاد+جزئیات

انتقاد تند کارگردان معروف علیه پلیس روی سن جشنواره+عکس

لوتی‌ها هم به راهپیمایی ۲۲ بهمن آمده بودند+عکس

واکنش جنجالی علی کریمی به حرف‌های ظریف +عکس

اینم مهمون دزدی دربرنامه تلویزیونی! +عکس

یک روز معمولی در هند +عکس

واکنش تند داور جشنواره فیلم فجر به رفتار جنجالی آقای کارگردان +عکس

تصویر دیده نشده از لحظه مرگ فروغ فرخزاد +عکس

شکایت نوعروس سینمای ایران از یک جواهرفروشی +عکس

توضیح پلیس کرمانشاه درباره یک کلیپ جنجالی +جزئیات

این کارگردان اسرائیلی فیلمش را در تهران ساخته است +جزئیات

حرکت جنجالی دژاگه روی بازیکن استقلال +عکس

برف، باران و کاهش دما به زودی در سراسر کشور +جزئیات

تصویری که اشکتان را در می‌آورد +عکس

تعطیلی مغازه در اعتراض به جایزه نگرفتن یک فیلم در جشنواره فجر! +عکس

تصویر اختصاصی حسن روحانی روی جلد مجله نیوزویک +عکس

توییت فارسی ترامپ علیه ایران با نقطه‌های فراوان! +عکس

اولین واکنش کارگردان معروف پس از دیده نشدن فیلمش در جشنواره +عکس

کارگردان معروف جشنواره فجر را تحریم کرد +عکس

آغاز پخش سریال عاشقانه شبکه دو +عکس

خبر‌های خوش نوبخت درباره حقوق و عیدی کارکنان

پشت‌ پرده سانسور لوگوی باشگاه‌های خارجی در تلویزیون +عکس

دو شرط پلیس فتا برای ادامه فعالیت دیوار +عکس

دورهمی بچه پولدار‌های تهران در خیابان‌های شمال شهر! +عکس